"Moramo zaustaviti zaduživanje i štedjeti na svim frontama ako ne želimo svi skupa doći u situaciju Grčke, Španjolske i Portugala", rekla je Radičova za slovenski poslovni dnevnik "Finance", pred svoj prvi posjet Sloveniji.
Teme njenih razgovora u ponedjeljak sa slovenskim premijerom Borutom Pahorom bit će osobito ekonomska suradnja, ali i problemi s kojima se susreću države EU-a u održavanju financijske stabilnosti i stabilnosti eura.
Slovačka je zajednički europsku valutu euro preuzela dvije godine poslije Slovenije, ali je za razliku od slovenske vlade kritičnija prema mehanizmima pomoći članicama s ruba euro-zone zbog čega se susreće s kritikama o "nedostatku solidarnosti".
Države trebaju zaustaviti preveliko zaduživanje i proračunske deficite, a bez reformi krediti financijski posrnulim zemljama mogli bi se pokazati kao bacanje novca kroz prozor, rekla je Radičova čija je vlada ove godine smanjivanjem plaća u javnoj upravi uštedjela 10 posto troškova proračuna u nastojanju da proračunski deficit smanji na manje od tri posto.
Iako je Slovačka prije 10-15 godina bila u nepovoljnijoj ekonomskoj situaciji od Slovenije, reformama i priključenjem Europskoj uniji zadnjih godina ostvaruje bolje rezultate, pa ju je i kriza manje pogodila.
Gospodarski pad u Slovačkoj izazvan globalnom krizom bio je manje izrazit nego u Sloveniji, a izrazitiji je i oporavak, pa je slovački BDP lani povećan za 4, a slovenski za 1,2 posto.
Slovenski ekonomisti upozoravaju da je za razliku od Slovačke njihova država imala vrlo konzervativan odnos prema stranim investicijama, štiteći politiku "nacionalnih interesa", dok je Slovačka reformama na području porezne politike i većom otvorenošću za strani kapital privukla velike investitore iz svijeta.
S druge strane, navode slovenski analitičari, u Sloveniji je godinama dominantna bila politika ekonomskog "gradualizma" nesklona velikim promjenama. Vodeći makroekonimist Jože Mencinger propagirao je doktrinu prema kojoj Slovenija ima dovoljno vlastitog kapitala i sposobnih menadžera, no pokušaji da se menadžeri pretvore u vlasnike tvrtki završili su onim što se danas naziva "tajkunizacijom" slovenskog gospodarstva.
Među protivnicima "radikalnih" promjena su i najveći sindikati, pa su tako prije pet godina masovno demonstrirali protiv pokušaja uvođenja jedinstvene porezne stope koja bi pogodovala stranim investitorima, a prema dostupnim anketama uspjet će "srušiti" i Pahorovu mirovinsku reformu o kojoj se Slovenci u nedjelju izjašnjavaju na referendumu.