"Uhićenje Mladića ima jedan ključan civilizacijski rezultat, a to je kad krivnju za ratni ili bilo koji drugi zločin uspješno pripišete pojedincu i dokažete u sudskom procesu, onda ste u toj mjeri uspjeli kolektivnu krivnju skinuti s naroda koji nepravedno trpi zbog toga što su neki njegovi pojedini pripadnici činili te zločine", izjavio je Uzelac novinarima u Dugopolju, gdje je kao uvodničar sudjelovao na javnoj tribini "Ljudska prava i hrvatska europska perspektiva".
U mjeri u kojoj treba progoniti zločin, tj. pojedinca, oslobađa se narod kao kolektivitet i stvaraju se pretpostavke za komunikaciju među ljudima, rekao je Uzalac.
"Nedužni ljudi ne bi smjeli imati nikakve posljedice zbog činjenice da iz njihovih redova izlaze takvi osumnjičenici i optuženici" kao što je general Mladić, rekao je Uzelac i pohvalio političko vodstvo Republike Srbije što je u složenim okolnostima i uz mnoge otpore imalo snage uhititi Mladića.
Na pitanje kako komentira najavu glavnoga haaškog tužitelja Sergea Brammertza da će se zauzeti za proširenje optužnice protiv generala Mladića i na zločine u Hrvatskoj, a ne samo za Srebrenicu, Uzelac je odgovorio kako bi "bez toga vjerojatno cijeli posao bio manjkav".
"Načelno se zalažem da se sve sumnje stave u proceduru koja je zakonita i propisana i ako postoji sumnja, a jasno je da postoji, neka se krene u rasvjetljavanje", rekao je Uzelac.
Sudjelujući na tribini "Ljudska prava i hrvatska europska perspektiva" istaknuo je kako je 23. pregovaračko poglavlje s Europskom unijom, koje se bavi ljudskim pravima, najvažnije poglavlje. Po njegovu tumačenju, u Hrvatskoj "na normativnoj razini postoje jako pozitivna rješenja za zaštitu ljudskih prava", ali teškoće nastaju u praksi.
Posebice je istaknuo problem zaštite ljudskih prava za pripadnike novonastalih nacionalnih manjina u Hrvatskoj - Srba, Bošnjaka, Albanaca, Crnogoraca i Slovenaca.
"U toj kategoriji predstoji nam jako puno posla u zaštiti ljudskih prava", rekao je Uzelac.
(Hina) xpgas yvkn