"Državni premijer u ovom mandatu svakako treba biti Hrvat i to je sasvim jasno", kazao je Inzko kako ga u četvrtak citira sarajevski "Dnevni avaz".
Dodao je kako ima svoje stajalište o tome iz koje bi stranke trebao biti kandidat za tu poziciju, "kako bi se klima u državi popravila", no konačnu odluku ipak trebaju preuzeti stranke koje će uspostaviti parlamentarnu većinu.
"Vrlo je važno imati glavne političke čimbenike iz svih naroda uključene u državnu vladu", kazao je Inzko, neizravno sugerirajući kako bi u vladajućoj većini svakako trebala biti i dva HDZ-a u BiH.
Inzko je pojasnio kako u slučaju uspostave vlasti na državnoj razini u međunarodnoj zajednici prevladava stajalište da tu ne treba intervenirati kao kada je na dnevnom redu bila uspostava vlasti u Federaciji BiH i iz koje su dva HDZ-a isključena.
Inzko je u srijedu potvrdio kako ostaje na snazi njegova suspenzija odluka Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) o nezakonitom izboru federalne izvršne vlasti, pojašnjavajući kako se u HDZ-ovima ne trebaju nadati novom izboru entitetske vlade.
Ta je odluka, kako je pojasnio u četvrtak, na tragu zahtjeva Vijeća za provedbu mira (PIC), da se u Federaciji BiH intervenira te nakon šest mjeseci od izbora prekine blokada uspostave izvršne vlasti.
"Kada imate dogovor koji je rezultat domaćih napora, bez miješanja sa strane, onda to i traje dulje", kazao je sada Inzko.
Austrijski je diplomat potvrdio i to kako Ured visokog predstavnika (OHR) nastavlja djelovati "do daljnjega", bez obzira na neke zahtjeve za njegovim ukidanjem.
"Sada se razgovara o modalitetima ostanka", izjavio je Inzko ne odbacujući mogućnost da OHR bude izmješten iz Sarajeva i nastavi djelovati u Bruxellesu ili Genevi.
Ustvrdio je kako je jasno da je pokušaj vlasti Republike Srpske da organiziraju referendum o sudu i državnom odvjetništcu BiH pridonio odluci o nastavku djelovanja OHR-a.
"Najbitnije je da je referendum stavljen ad acta. Ostalo su unutarnjopolitička prepucavanja", kazao je Inzko.