ZAGREB - Saborski klubovi danas su u raspravi podržali prijedlog izmjena Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe koji predviđa pojačan nadzor nad financiranjem političkih stranaka i drugih političkih subjekata i izvan izbornih kampanja. Andrija Hebrang (HDZ) kazao je kako se Državno izborno povjerenstvo (DIP) neće povećavati s novim stručnjacima za financijsko poslovanje, nego će koristiti institucije koje postoje u državi, a pod njegovom kontrolom će te institucije provjeravati godišnji financijski izvještaj od stranaka, nezavisnih zastupnika i drugih političkih subjekata.Zakon, po Hebrangovim riječima, precizno određuje nadzor nad ulazom sredstava u kampanju, dakle, kako je kazao, prvenstveno nad donacijama. Naglasio je i kako u primjeni, zakon mora gledati i rashode kampanje, dodavši da je puno više bilo prevara u iskazu rashoda nego u iskazu prihoda. Po mišljenju Damira Kajina (IDS) Hrvatskoj treba još rigorozniji zakon i to ne samo o financiranju političke aktivnosti nego i o sukobu interesa. Josip Leko (SDP) ustvrdio je kako je zakon još jedan korak u izgradnji formalnih zakonskih okvira za poštene izbore u Hrvatskoj. Po njegovom mišljenju žalosno je što hrvatski parlament mijenja zakon o financiranju političkih stranaka na intervenciju EU. Upozorio je kako oni koji poznaju uvjete pod kojima radi DIP, znaju da se ne može očekivati efikasna provedba zakona, rekao je Leko. Goran Beus Richembergh (HNS/HSU) ustvrdio je kako je činjenica da se zakon o kojemu je bilo toliko javnog govora tri mjeseca nakon što je donesen, opet mijenja, znači da taj posao nije dobro obavljen.
ZAGREB - Hrvatski pomorci ponovno imaju pravo na beneficirani radni staž, odlučio je danas Hrvatski sabor, izmijenivši Pomorski zakonik, odnosno prihvativši vladin amandman da se pomorcima svakih 12 mjeseci provedenih na brodu računa kao 15 mjeseci staža. Izmijenjenim Pomorskim zakonikom, 13.000 hrvatskih pomoraca u starosnu će mirovinu odlaziti s navršenih 60 godina života i 15 godina staža na brodu. Umjesto dosadašnjeg oslobođenja od plaćanja poreza na dobit hrvatskih brodara u međunarodnoj plovidbi uvodi se porez po tonaži broda. Tzv. tonažni porez je poseban način plaćanja poreza po kojem se visina poreza, koju određeno brodarsko društvo plaća, izravno veže s tonažom koju upotrebljava, neovisno o njegovim stvarnim prihodima i rashodima. Na preporuku Europske komisije da pojača nadzor nad financiranjem političkih stranaka, Sabor je izmijenio Zakon o financiranju političkih aktivnosti i izbornoj promidžbi, kojima je osiguran pojačan nadzor sredstava političkih stranaka i pojedinaca koji imaju ulogu u političkom životu, i to ne samo tijekom predizbornih kampanja. Državno izborno povjerenstvo tako bi, uz Državni ured za reviziju, nadziralo i godišnje financijsko poslovanje i financijska izvješća političkih stranaka, nezavisnih zastupnika, zastupnika nacionalnih manjina i nezavisnih članova lokalnih i regionalnih predstavničkih tijela. Donesen je Zakon o uređenju prava i obveza brodogradilišta u procesu restrukturiranja kojim se, uz ostalo, predviđa preuzimanje u javni dug svih obveza koje mogu nastati temeljem državnih jamstava izdanih brodogradnji, a potencijalni se iznos koji bi tako mogao biti prenijet u javni dug, procjenjuje na 11,3 milijarde kuna. Zastupnici su izmijenili Zakon o radu kojim je fleksibilnije uređen institut radnoga vremena u dijelu u kojem se kolektivnim ugovorima sada mogu urediti i iznimke u pogledu noćnog rada, što će omogućiti da noćni rad radnici ne moraju nužno raditi u osmosatnom dnevnom radu, već i po rasporedu 12-24-12-48 sati.
SPLIT - Europski dan pomorstva obilježen je danas u Dioklecijanovim podrumima u Splitu gdje je održan stručni skup "Pomorci u središtu hrvatske pomorske politike". Dobra je vijest sa skupa, koju je potvrdio državni tajnik Josip Borić, da će 18.000 hrvatskih pomorca ubuduće imati beneficiran radni staž donošenjem izmjena i dopuna pomorskog zakonika. Naime, Hrvatski je sabor na današnjoj sjednici odlučio kako će pomorci ponovno imaju pravo na beneficirani radni staž, prihvativši Vladin amandman da se pomorcima svakih 12 mjeseci provedenih na brodu računa kao 15 mjeseci staža. Izmijenjenim Pomorskim zakonikom, 13.000 hrvatskih pomoraca u starosnu će mirovinu odlaziti s navršenih 60 godina života i 15 godina staža na brodu. "Beneficiran staž za pomorce velika je stvar, ali oni su se izborili za to. Svjesni smo da pomorci sa 65 godina više ne bi bili konkurentni na tržištu. Vlada će učiniti sve da se stalno obnavlja flota malih i velikih brodara te da pomorci stječu nova znanja na fakultetima i školama. Tomu će poslužiti i brod 'Kraljica mira' gdje će se stjecati praktična znanja. Uza sva ulaganja s potporama i subvencijama želimo da naše pomorstvo bude konkurentno na europskom tržištu jer je ono jedno od najvećih na svijetu", izjavio je državni tajnik Borić. Trgovina se u većini obavlja morem, a samo se u Europskoj uniji nalazi 1200 luka koje su velika konkurencija i velik izazov za hrvatsko pomorstvo pa treba naći načine održanja u tome poslu, kazali su sudionici skupa. Na skupu su u raspravama sudjelovali i djelatnici ministarstva mora, prometa i infrastrukture te ravnatelj Hrvatskoga hidrografskog instituta. Govorilo se i o usklađenosti novog zakona o pomorskom dobru i morskim lukama s europskom pravnom stečevinom te o fondovima EU-a iz IPA programa. U proteklih osam godina u bijelu flotu u Hrvatskoj uloženo je oko 140 milijuna eura, t.j. kupljeno deset trajekata, dva katamarana i jedan veliki brod.
ZAGREB - Predstavnici Udruge pravnika Vukovar 1991. danas su sa srbijanskim veleposlanikom Stanimirom Vukićevićem razgovarali o procesuiranju za ratne zločine nad vukovarskim braniteljima, ranjenicima i civilima u logorima na teritoriju Srbije, s ozbirom da u protekle tri godine, otkad je ta udruga u Beogradu predala kaznenu prijavu za te zločine, nitko u Srbiji za njih nije odgovarao. Razgovori su bili otvoreni i korektni, sve naše želje i dopis za srbijanskog predsjednika Borisa Tadića u vezi obilježavanja Stajićeva bit će proslijeđeni u Beograd, a očekujemo da bismo tijekom ljeta mogli dobiti i konkretan odgovor, rekao je Zoran Šangut, predsjednik Udruge pravnika Vukovar 1991. Rečeno nam je da predsjednik Tadić "ne želi ništa trpati pod tepih", rekao je Šangut, dodavši da udruga očekuje procesuiranje svih koji činili ratne zločine nad zatočenim Vukovarcima u Stajićevu, Begejcima, Sremskoj Mitrovici, Nišu i Beogradu, kao i postavljanje spomen-ploče u Stajićevu. Po njegovim riječima, ranije nije bilo dopušteno da se postavi spomen-ploča, vjerojatno zbog unutarnje političke situacije u Srbiji, no sada postoji volja da se i to riješi. Šangut očekuje i da će se procesuirati ostali odgovorni za te zločine, s obzirom da je zasad podignuta optužnica samo protiv general majora bivše JNA Aleksandra Vasiljevića i potpukovnika Miroslava Živanovića. Ostali se skrivaju iza nadimaka što govori kako je to već tada bio planirani i smišljen organizirani ratni zločin, istaknuo je Šangut, dodavši da bi tužiteljstvo za ratne zločine u Srbiji trebalo otkriti njihova imena i procesuirati ih. Rekao je da bi optužnica protiv Vasiljevića i Živanovića u Hrvatskoj uskoro trebala postati pravomoćna, nakon čega će s dokazima i iskazima biti dostavljena srbijanskom tužitelju za ratne zločine.
ZAGREB - Povodom pohoda svetoga oca Benedikta XVI. Hrvatskoj, članovi Stalnoga vijeća Hrvatske biskupske konferencije pozvali su vjernike da dođu na zagrebački hipodrom i uključe se u zajedničku molitvu s Papom koji, navodi se u priopćenju, "Hrvatima svojim dolaskom iskazuje osobitu čast i potvrđuje našu povezanost sa sveopćom Crkvom, kao i našu ucijepljenost u zajednicu naroda Europe i svijeta". U današnjem priopćenju se navodi kako je pastirski pohod Svetoga Oca jedinstvena prilika da okupljeni sa svih strana Lijepe naše - i izvan njezinih granica - u velikom hrvatskom nacionalnom euharistijskom slavlju, povodom prvoga Nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji, povjerimo Gospodinu našu prošlost, sadašnjost i budućnost, sebe i svoje obitelji, čitav hrvatski narod i sve stanovnike naše domovine. Neka sudjelovanje u tom jedinstvenom slavlju s Papom bude svjedočanstvo i znak našega iskrenog bogoljublja, čovjekoljublja i domoljublja, navodi se u priopćenju kojega je potpisao predstojnik Tiskovnog ureda HBK Zvonimir Ancić. Svima koji žele sudjelovati na euharistijskom slavlju, a nisu se prijavili, bit će omogućen jednostavan pristup ulaznicama u župama i na samom prostoru hipodroma. Sveti otac Benedikt XVI, poglavar Katoličke Crkve, vrhovni autoritet suvremenog čovječanstva, dolazi nama Hrvatima u vremenu kad je povrijeđeno dostojanstvo našega naroda da bi nas ojačao u vjeri u Boga, apsolutnoga gospodara povijesti. Dolazi nam da bi nas učvrstio u Božjoj ljubavi koja označava suosjećanje, žrtvovanje, podnošenje nepravde, prihvaćanje drugačijih, opraštanje svima koji nanose zlo. Dolazi pohoditi nas da bi nas utvrdio u Božjoj nadi da ćemo očuvati svoje narodno dostojanstvo, da će pobijediti istina i pravda, ističe Stalno vijeće HBK.
ZAGREB - Zagrebačka je Policijska uprava danas objavila upute građanima o ponašanju za posjeta pape Benedikta XVI. Zagrebu. Policija moli građane da se ne parkiraju u zonama trase kretanja i objekata posjeta te ih poziva da, dok bude prolazila štićena kolona sa Svetim Ocem, na trasi kretanja i mjestima posjeta zatvore prozore i ne borave na balkonima. Policija će točna područja zabrane prometa objaviti u medijima te na svojim internetskim stranicama. Građani se pozivaju da obrate pozornost na nepoznate osobe koje se kreću u zonama stambenih zgrada uz trasu kretanja ili objekte boravka Svetog Oca. Ako uoče takve osobe, kao i sumnjive predmete ostavljene bez nadzora, policija moli građane da to odmah jave najbližem policijskom službeniku ili da nazovu 192. U objektima uz trasu kretanja ili boravka Svetog Oca policijski će službenici obavljati pojačan nadzor osoba koje ulaze u objekt, posebice osoba koje tamo ne stanuju, a oko tih objekata bit će više policijskih službenika te se građani mogu obratiti njima za pomoć ili obavijesti. Zbog značaja posjeta Svetog Oca Zagrebu i Hrvatskoj PU moli građane za razumijevanje i suradnju s policijskim službenicima.
STARI JANKOVCI - Upraviteljica Zaklade za humanitarno razminiranje Hrvatske "Hrvatska bez mina" Đurđa Adlešič i predsjednik Uprave INA - Industrija nafte d.d. Zoltan Aldott potpisali su ugovor o donaciji INE 500.000 kuna za razminiranje minsko-sumnjivih površina u općini Stari Jankovci na vinkovačkom području. Hvatska bi bez mina trebala biti do 2019. godine za što je potrebno osigurati 4 milijarde kuna, kazala je tijekom svečanosti potpisivanja ugovora Đurđa Adlešič dodajući kako je u dosadašnjem financiranju troškova razminiranja u Hrvatskoj, oko 60 posto sredstava bilo iz državnog proračuna dok su donacije bile rijetke. Od mina je u Hrvatskoj do sada stradalo 1937 osoba od kojih 502 smrtno. Napomenuvši kako je u prošlim desetljećima INA redovito potpomagala razvoj lokalnih zajednica na područjima na kojima je ta naftna kompanija imala aktivnosti, predsjednik Uprave INA-e Zoltan Aldott poručio je da donacijom za razminiranje u Starim Jankovcima, INA želi doprinijeti povećanju sigurnosti stanovnika toga mjesta. Podsjetio je kako na području Slavonije, INA na pogonima Beničanci, Lipovljani i Vinkovci ima 14 naftnih i četiri plinska polja dok samo u pogonu Vinkovci upošljava 80 zaposlenika. Zamjenik vukovarsko-srijemskog župana Željko Cirba rekoa je kako je na području Vukovarsko-srijemske županije minsko-sumnjivo je još oko 46 četvornih kilometara, uglavnom poljoprivrednih površina.
SLAVONSKI BROD - Na graničnom prijelazu u Slavonskom Brodu sinoć je pri ulasku u Hrvatsku uhićen razbojnik Ivan Dešić Deša (33) koji bio u bijegu pošto je prošli tjedan s još jednim razbojnikom pokušao opljačkati poslovnicu banke u S. Brodu, priopćila je danas brodsko-posavska Policijska uprava (PU) ne navevši njegovo ime. Dešić se na graničnom prijelazu predao u pratnji odvjetnika Zorana Matajića. Za njim je slavonskobrodski Županijski sud raspisao tjeralicu zbog osnovane sumnje da je 12. svibnja počinio kazneno djelo razbojništva u poslovnici Privredne banke u Slavonskom Brodu. Dešić je drugoosumnjičeni u rješenju o pokretanju istražnog postupka. Nakon uhićenja sproveden je na liječnički pregled u brodsku bolnicu, a zatim oko 23 sata prevezen u zatvorsku bolnicu u Zagrebu. Neslužbeno se doznaje kako je Dešiću pružena liječnička pomoć zbog triju prostrijelnih rana koje je zadobio pri bijegu. U zatvorskoj bolnici se od ustrijelnih rana liječi Andrija Kljajić, koji je brzom intervencijom brodske policije uhićen na mjestu oružane pljačke 12. svibnja.
ZAGREB - Dvadesetak predstavnika Inicijative Akademska solidarnost Zagreb prosvjedovalo je danas ispred Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa (MZOŠ), pridruživši se tako kolegama u Splitu u borbi za odbacivanje predloženih zakona iz područja znanosti i visokog obrazovanja te nastojanjima za autonomno sveučilište i znanost. Predstavnici Akademske solidarnosti su na prosvjednoj akciji, pod nazivom "Transparent", ispisali veliki natpis crvenom i crnom bojom "U obranu autonomije'', koji je potom urudžbiran ministru znanosti. Pred kraj akcije, ispred zgrade ministarstva došla je i policija koja je legitimirala članove Inicijative. Za danas je bio najavljen dolazak ministra znanosti, obrazovanja i sporta Radovana Fuchsa na Senat Sveučilišta u Splitu, koje se trebalo očitovati o nacrtu zakona o znanstvenoj djelatnosti, visokom obrazovanju i sveučilištu. To Akademska solidarnost smatra direktnim uplitanjem vlade u autonomiju Sveučilišta u Splitu, a s ciljem "utjerivanja" podrške zakonima protiv kojih su, kažu prosvjednici, ustali brojni članovi, institucije i udruge akademske zajednice. Inicijativa Akademska solidarnost Zagreb pozvala je 18. svibnja Ministarstvo znanosti da prestane s ignoriranjem volje akademske zajednice te da hitno prekine proceduru donošenja zakona iz područja znanosti i visokog obrazovanja, najavivši da će, ukoliko vlada te zakone uputi u sabor, stupiti u štrajk.
ZAGREB - Bivši potpredsjednik vlade Damir Polančec na današnjoj je konferenciji za novinare ustvrdio da ga je ravnatelj policije Oliver Grbić u rujnu 2009. upozorio kako je protiv HDZ-ovih političara podnesen niz anonimnih kaznenih prijava te da bi vrh vladajuće stranke trebao uzvratiti podnoseći prijave protiv čelnika oporbenih stranaka. Polančec tvrdi da je šefa policije na njega uputio bivši premijer Sanader, dva tjedna nakon što je otišao s dužnosti. Polančec se, kaže, našao u uredu tada počasnog predsjednika HDZ-a kada je Sanadera na mobitel nazvao Grbić kako bi ga izvijestio o postupku protiv bivšeg ministra Berislava Rončevića. No, Sanader je mobitel predao Polančecu koji se s Grbićem nekoliko tjedana kasnije našao u svom tadašnjem uredu u Ministarstvu gospodarstva. Na tom je sastanku bio i ministar Božidar Kalmeta, koji ništa nije govorio, a Grbić je osim o slučaju Rončevića kazao da policija ima niz anonimnih kaznenih prijava protiv vrha HDZ-a i vlade, rekao je Polančec.Tvrdi da mu je Grbić tada rekao da vrhu HDZ-a preporuči da podnesu anonimne prijave protiv čelnika oporbenih stranaka među ostalima i protiv Linića i Čačića "koji su u javnosti već percipirani kao osobe s putrom na glavi". Kada je o svemu izvijestio uže predsjedništvo HDZ-a, Polančec je stekao dojam da nitko nije bio iznenađen niti konsterniran Grbićevim prijedlogom. Polančec tvrdi da je nakon tog sastanka premijerka Jandranka Kosor sazvala još jedan sastanak u Banskim dvorima na kojem je ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko brifirao o tijeku postupka protiv Berislava Rončevića.
SPLIT - Uoči današnje sjednice Senata splitskog sveučilišta ispred sveučilišne knjižnice, gdje se održava sjednica, oko 200 studenata, pretežito Filozofskog fakulteta, te više profesora i asistenata prosvjedovalo je protiv paketa zakona o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu, o kojima će se, po najavi, danas očitovati senat. Na sjednicu senata bio je pozvan i ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs, ali je uoči sjednice rektor sveučilišta Ivan Pavić izvijestio novinare kako je dobio pismo u kojem, kazao je rektor, ministar kao razlog nedolaska navodi primjedbu "pojedinih sastavnica" splitskog sveučilišta da on želi disciplinirati to sveučilište te da svojim dolaskom na sjednicu želi "izvršiti pritisak na autonomiju sveučilišta". Rektor Pavić je novinarima izjavio kako je osobno iznenađen nedolaskom ministra Fuchsa. "U prijašnjim razgovorima s ministrom Fuchsom ja sam mu predložio da nazoči dijelu sjednice na kojem bi on obrazložio prijedlog paketa zakona o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu, a da ne nazoči na drugom dijelu sjednice, na kojem bi članovi senata iznosili svoja stajališta i očitovali se o prijedlogu tih zakona", kazao je rektor.
ZAGREB - Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić proglasio je elementarnu nepogodu za područje Općine Dubrava nastalu uslijed niskih jutarnjih temperatura 5., 6. i 7. svibnja koje su prouzročile štetu na poljoprivrednim kulturama, priopćio je danas Ured župana.
Nakon županove Odluke o proglašenju elementarne nepogode, općinsko i županijsko povjerenstvo izvršit će procjenu šteta i u zakonskom roku dostaviti izvještaj Državnom povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, navodi se u priopćenju.
Inače, župan Kožić je uslijed niskih jutarnjih temperatura 5., 6. i 7. svibnja ove godine već proglasio elementarne nepogode za područje Grada Velike Gorice te općina Križ i Orle.
ZAGREB - HDZ je danas optužio SDP da opstrukcijom Sabora i njegovih radnih tijela želi otežati i usporiti završetak pregovora o punopravnom članstvu Hrvatske u EU, i to, kako je rekao potpredsjednik Sabora i HDZ-a Vladimir Šeks, zbog ljubomore što pregovore uspješno završava vlada HDZ-a i njegovih koalicijskih partnera. "Zoran Milanović teško može podnijeti i prihvatiti da su predsjednica vlade i HDZ-a Jadranka Kosor, vlada i vladajuća koalicija, unatoč mnogim njegovim zlogukim navještajima, uspješno doveli do kraja ostvarenje jedinog preostalog najvećeg hrvatskog vanjskopolitičkog cilja", izjavio je Šeks na konferenciji za novinare u Saboru. Istaknuo je da se s približavanjem trenutka završetka pregovora, približava i ubrzava taktički pokušaj SDP-a da oteža i uspori uspješni završetak pregovora. Šeks je ocijenio da realna očekivanja o završetku pregovora krajem lipnja unose nervozu u SDP-ove redove, koja se, rekao je, ocrtava u njihovoj opstrukciji rada Sabora i odbora "na način da provociraju prekid i napuštanje sjednice Sabora i bojkotiraju rad odbora". SDP-ovce je prozvao za dvostruka mjerila, odnosno da vodeći ljudi te stranke s jedne strane za "svoje laži i klevete" traže da se proglase istinom i ne osporavaju, a s druge strane HDZ "optužuju i osuđuju da smo udruženi zločinački pothvat stvoren da djeluje na principu zločinačke volje i zločinačkog uvjerenja da se iz javnih poduzeća izvlačio novac za funkcioniranje HDZ-a". "Kada im se odgovori na sličan način, onda uvrijeđeno napuštaju sjednicu Sabora, tražeći alibi za ono što neminovno dolazi - da će trebati prihvatiti da su u zadnje dvije godine predsjednica vlade i HDZ-a Jadranka Kosor, vlada i vladajuća koalicija učinili ogromne iskoraku u prevladavanju svih zapreka za ulazak Hrvatske u EU", poručio je Šeks. "I ovaj taktički scenarij SDP-a koji je jučer kulminirao (napuštanje sabornice) ima za cilj da se uspori i oteža završetak pregovora i da se na Hrvatsku primijene određene mjere koje bi u jednoj od ključnih članica EU stvorile uvjerenje da Hrvatska još nije zrela za završetak pregovora", dodao je.
ZAGREB - SDP-ov saborski zastupnik Nenad Stazić odbacio je danas optužbe HDZ-a da njegova stranka opstruira rad Sabora kako bi usporila završetak hrvatskih pregovora o pristupanju EU, kao i prozivke potpredsjednika Sabora i HDZ-a Vladimira Šeksa da SDP to čini iz ljubomore jer pregovore uspješno završava HDZ-ova vlada. "Ljubomora je osjećaj koji se javlja kad nekoga volite, a saznate da i netko drugi voli toga koga vi volite. Ja HDZ ne volim, a ne znam ni nikog drugog tko ih voli", izjavio je Stazić novinarima u Saboru, zamoljen za komentar tvrdnji HDZ-ovaca s današnje konferencije za novinare. Naglasio je da saborska manjina ne može opstruirati rad Sabora i odbora, jer HDZ i njegovi koalicijski partneri imaju većinu i u sabornici i u odborima. "Prema tome, ako nema sjednice odbora zbog kvoruma, onda su oni odgovorni", ustvrdio je Stazić. Naglasio je da se upravo SDP, a ne HDZ, zauzima za jedinstvene kriterije u sabornici, i to one po kojima bi predsjedavajući trebao voditi sjednicu Sabora, odnosno ne dopustiti vrijeđanja i niske udarce kada su u pitanju svi, a ne samo HDZ-ovi zastupnici. "Mi ovdje nismo zbog sebe samih, mi smo ovdje zbog građana i to pokazujemo svojim radom. I s 35 predloženih zakona koje je HDZ sve odbio, i prihvaćanjem onih zakonskih prijedloga koji dolaze iz vlade, a za koje smatramo da barem malo pokušavaju poboljšati stanje u kojem se Hrvatska nalazi", rekao je Stazić.
ZAGREB - Ministar kulture Jasen Mesić uručio je danas nagradu "Ivo Horvat" za životno djelo dipl. ing. šumarstva Josipu Movčanu, a istoimenu godišnju nagradu Udruzi za očuvanje prirodne baštine otoka Paga "Suhozid". Nagradu "Ivo Horvat" za izvanredna dostignuća u području zaštite prirode Ministarstvo kulture dodjeljuje u povodu 22. svibnja, Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj i Međunarodnog dana biološke raznolikosti. Nagrada se sastoji od povelje, plakete (na kojoj je ugraviran lik znanstvenika i prirodoslovca Ive Horvata, rad akademskog kipara Damira Mataušića) i novčanog iznosa od 60.000 kuna - za životno djelo, odnosno 30.000 kuna - godišnja nagrada. U obrazloženje za dodjelu nagrade "Ivo Horvat" za životno djelo dipl. ing. šumarstva Movčanu ističe se kako je svojim dugogodišnjim radom na zaštiti prirode u Nacionalnom parku Plitvička jezera obilježio vrijeme u kojem je djelovao, a njegova ostvarenja ostala su trajno dobro Republike Hrvatske. "Njegova rješenja s naglaskom na zaštiti prirodnih fenomena i edukaciji posjetitelja o njima postala su prepoznatljiva među nacionalnim parkovima u Hrvatskoj i u svijetu. Provodeći jedinstven koncept zaštite i posjećivanja odigrao je ključnu ulogu u zaštiti Nacionalnog parka Plitvička jezera i približavanju njegovih prirodnih ljepota brojnim posjetiteljima", navodi se. U obrazloženju za dodjelu godišnje nagrade "Ivo Horvat" za 2010. Udruzi za očuvanje prirodne baštine otoka Paga "Suhozid" naglašava se kako se ona dodjeljuje za izniman doprinos ostvaren tijekom protekle godine u gradnji Spomen obilježja poginulim vatrogascima na otoku Veliki Kornat u Nacionalnom parku Kornati.
VELIKO TRGOVIŠĆE - U nepunih 12 sati u Krapinsko-zagorskoj županiji su se dogodila dva tragična događaja, sinoć ubojstvo i pokušaj ubojstva u Velikom Trgovišću te jutros pokušaj ubojstva u Svetom Križu Začretju. Jutros poslije 9 sati dogodio se pokušaj ubojstva u Svetom Križu Začretju, potvrdili su u PU krapinsko- zagorskoj policiji. Kako se neslužbeno doznaje na mjestu događaja, radnik jedne tvrtke teško je ranio jednog od vlasnika jer mu je ovaj navodno dao otkaz. Dvije prostrijelne rane zadao mu je iz vatrenog oružja koje posjeduje ilegalno. Ozlijeđeni je prevezen u zabočku bolnicu gdje se bori za život. Radnik je nakon toga pobjegao, ali ga je policija uspjela uloviti na obližnjem brdu. Na mjestu događaja policija obavlja očevid. Druga tragedija dogodila se, sinoć u 22.40 sata u Velikom Trgovišću kad je 24-godišnji mladić iz tog mjesta u jednom kafiću ubio I .T. (58) iz Jezera Klanječkog te ranio M .M. (35) iz Zagreba. Muškarci su se navodno žestoko posvađali nakon čega je počelo naguravanje. Mladić je izvukao pištolj i upucao starije muškarce. Starijeg muškarca iz Jezera Klanječkog, mladić je usmrtio pogodivši ga u prsa i vrat. Zagrepčanin M. M. iz Zagreba je zadobio prostrijelnu ranu trbuha te prevezen u Opću bolnicu Zabok. Nije životno ugrožen. Mladić osumnjičen za ubojstvo je pobjegao i policija je za njim organizirala potjeru zbog koje su blokirani svi prilazi Velikom Trgovišću i tom dijelu Zagorja.