U gesti koja je pokazala koliko su uznapredovali odnosi između dvaju bivših neprijatelja, kraljicu su u Croke Park doveli preko Hoganove tribine, nazvane po igraču ubijenu na "krvavu nedjelju" prije gotovo stotinu godina.
Susrela se s igračima, popričala o irskom športu, a za nju je priređen mimohod limene glazbe i tradicionalni ples, iako su sjedala širom golemog stadiona zjapila prazna zbog jakih mjera sigurnosti kojima je okružena kraljica.
Tijekom četverodnevnog posjeta, prvog koji je poduzeo ijedan britanski monarh otkako je Irska stekla neovisnost od Velike Britanije 1921., kraljica je dobila pohvale za iskazivanje odlučnosti da iskaže stajalište prema krvavoj prošlosti i ponudi snažne geste pomirenja.
"To će pomoći da se cijela ta priča privede kraju i sad je pravi trenutak za to", rekao je uoči kraljičina dolaska zaposlenik lokala nedaleko od parka Croke Phil Dolwer (32).
Park Croke u Dublinu, mjesto posjeta britanske kraljice Elizabete II. u srijedu, drugog dana povijesnog posjeta Irskoj, bio je 1920. poprište pokolja britanskih snaga nad civilima i označio je prekretnicu u irskome ratu za neovisnost od britanske vlasti.
Irska republikanska armija (IRA) počela je 21. studenoga 1920. likvidirati britanske agente u Dublinu i ubila ih 12 te dvojicu članova paravojne postrojbe. Njihovu smrt osvetile su paravojna i redovita vojska u nedjeljno popodne nakon utakmice keltskog nogometa.
Policajci su ušli na stadion na kojem je bilo 5000 gledatelja i otvorili vatru te ubili 14 ljudi, među njima ženu, dvoje djece i dvojicu igrača.
Zatečene tom operacijom, koju državni vrh nije odobrio, vlasti su tvrdile da je policija željela pretražiti gledatelje kako bi izolirala Irine skrivene pristaše te da su nacionalisti zapucali prvi. Naknadna istraga opovrgnula je njihove tvrdnje.
Ta nasumična pucnjava na mnoštvo civila nazvana je "krvava nedjelja" (Bloody Sunday), a taj je događaj potaknuo irski narod na ustanak protiv britanske vlasti i olakšao neovisnost koja je proglašena 1922.
Simbol tragična događaja park Croke ujedno je hram keltskih športova, ponosa irskog naroda koji je na tom prostoru tek 2005. dopustio "engleske" športove, kao što su nogomet i rugby.
Stadion može primiti 82.300 gledatelja i jedan je od najvećih u Europi. Britanski tisak u srijedu je istaknuo povijesni domet kraljičina posjeta Irskoj. Uz veliku fotografiju kraljičina stopala pri dodiru s irskim tlom na izlasku iz zrakoplova, dnevnik Daily Telegraph parafrazirao je čovjekovo spuštanje na Mjesec rečenicom: "Kraljica u Irskoj. Malen korak..., ali divovski za povijest."