Kraj akademske godine neće nas spriječiti u štrajku i prosvjednim akcijama, kazala je na konferenciji za novinare redovita profesorica na Filozofskom fakultetu Morana Čale. Ako se zakoni upute u proceduru, rekla je, doći će do prekida nastave i održavanja raznih prosvjednih aktivnosti na fakultetu, među kojima su skupovi i diskusije s temama vezanima za štrajk. Riječ je o spasu javnoga dobra važnog za identitet RH i njezin suverenitet, kazala je Čale napominjući da će štrajk biti u skladu sa zakonom.
Inicijativa Akademska solidarnost ističe kako ministar ustraje u donošenju zakona iako su ih brojne institucije pojedinačno ili skupno odbacile. Drže kako "laži ministarstva idu u dva smjera - jedan je falsificiranje sadržaja zakona tvrdnjama kako se njima povećava autonomija sveučilišta ili da se uvodi besplatno visoko obrazovanje, premda se autonomija zapravo smanjuje a besplatno obrazovanje ničim ne jamči".
Drugi smjer fabriciranje je podrške zakonima, navodi Akademska solidarnost dodajući da se na smjer fabriciranja istine nadovezuje i najavljena gostovanja ministra Radovana Fuchsa na sjednicama pojedinih sveučilišnih senata.
"Turneja po sveučilišnim gradovima nije ništa drugo nego primjer grubog kršenja sveučilišne autonomije, a sve s ciljem utjerivanja podrške lošim zakonima", navodi Akademska solidarnost.
Ističu da ministarstvo obmanjuje javnost priopćenjima u kojima se lažno kiti institucijama, poimence tehničkim fakultetima ili Sveučilištem u Rijeci, koje su navodno podržale zakon. Međutim, dekani pet tehničkih fakulteta takvu su podršku demantirali, kao i dekani sedam riječkih fakulteta.
Podršku Inicijativi Akademska solidarnost dao je Plenum Filozofskog fakulteta i Akademska solidarnost Zadar.