Njima se, među ostalim, uvodi mogućnost tonskog snimanja glavne rasprave, čime se znatno olakšava te čini vjerodostojnijim dokazni postupak.
Važna novina je i uvođenje instituta tužbe za zaštitu kolektivnih interesa i prava kojom se određenim udrugama, tijelima, ustanovama ili drugim organizacijama koje su osnovane u skladu sa zakonom, a koje se u sklopu svoje registrirane djelatnosti bave zaštitom zakonom utvrđenih kolektivnih interesa i prava građana, pruža posebna pravna zaštita prema standardima Europske unije.
Uvodi se i zabrana višekratnog ukidanja presuda u posebnim postupcima pa se u takvim predmetima prvostupanjska presuda može ukinuti samo jedanput.
Temeljite bi izmjene trebale doživjeti i odredbe o reviziji kao izvanrednom pravnom lijeku. Pri tome se vodilo računa da revizija doista postane u pravom smislu izvanredni pravni lijek, a ne, kako je često bio slučaj, pravno sredstvo za odugovlačenje postupka, rekao je Bošnjaković.
Stoga su i povećani vrijednosni kriteriji za dopuštenost revizije. S druge strane, tzv. izvanrednom revizijom omogućeno je da svaki predmet, bez obzira na vrijednosni kriterij ili predmet spora, dođe na Vrhovni sud.
U Hrvatskoj je, po Bošnjakovićevim riječima, 31. prosinca prošle godine bilo 84 tisuće neriješenih "civilnih predmeta" starijih od tri godine, a u prva tri mjeseca ove godine broj je smanjen za 14 tisuća, no, kako je kazao, treba voditi računa da pristižu i novi predmeti.
Iako je Zakon o parničnom postupku mijenjan i 2003. i 2008. godine, najnovijim bi se izmjenama trebali dodatno poboljšati postupci, ustvrdio je ministar Bošnjaković.
O prijedlogu izmjena ZPP-a zastupnici će raspravljati nakon poslijepodnevne stanke.