Uoči 23. izborne skupštine za tu su funkciju kandidirani sindikalni povjerenik iz Večernjeg lista Anton Filić i čelnica Vjesnikova sindikata Marijana Matković.
Osim izbora novog predsjednika ili predsjednice SNH-a, na Skupštini će biti riječi o zabrinjavajućem radnom i profesionalnom položaju novinara i medijskih radnika u Hrvatskoj te načinima i daljnjim akcijama za prevladavanje toga stanja. Raspravljat će se i o budućem reguliranju odnosa između novinara i medijskih poslodavaca nacionalnim kolektivnim ugovorom.
Pregovori o nacionalnom kolektivnom ugovoru za novinare i radnike u sektoru tiskarske i nakladničke djelatnosti prekinuti su, nakon punih osam godina, početkom svibnja jer poslodavci nisu pristali na prijedlog koji bi, prema sindikalnom stavu, osiguravao osnovna prava zaposlenih u medijima.
Sindikalni čelnici tada su istaknuli da nisu mogli pristati na prijedlog poslodavca prema kojem bi plaća novinara početnika bila 3001 kunu neto jer ne žele biti "grobari profesije".
Sindikalni prijedlog bio je da početna novinarska plaća iznosi 6.500 kuna, odnosno da se najniža osnovna plaća u iznosu zakonskog minimuma od 2.814 kuna množi s odgovarajućim koeficijentima koji bi u slučaju novinara početnika iznosio 3,40.
Medijima u financijskim problemima bilo bi, prema sindikalnom prijedlogu, omogućeno sklapanje sporazuma o umanjenim pravima zaposlenih na određeno vrijeme, dok ne izađu iz krize.
Kako dogovor nije postignut sindikati su prekinuli pregovore i ušli u kolektivni radni spor s poslodavcima u kojem su moguće i razne "industrijske akcije", o kojima će također odlučivati izaslanici skupštine.
Sindikat je posljednjih godina isticao da su osnovni problemi novinarske struke koji su doveli do srozavanja cijele profesije i stalno zastrašivanje otkazima, višegodišnji rad na određeno vrijeme, rad bez ugovora, plaća ili doprinosa te rad u statusu tobožnjih samostalnih poduzetnika (RPO).
U mnogim novinskim kućama posljednjih su godina ukunuti ili izigrani kolektivni ugovori, a najozbiljniju "industrijsku akciju" do sada je organizirao sindikat Večernjeg lista koji je tijekom travnja punih 26 dana proveo u štrajku.