Na poziv islamističkog dnevnika Milli Gazete oko 200 prosvjednika okupilo se poslije molitve u petak pred džamijom Fatih u Istanbulu s fotografijama Bin Ladena i porukama protiv američke politike, javlja AFP.
"Sjedinjene Države, teroristi" ili "Nećemo zaboraviti zločine SAD-a i Izraela", poručivali su prosvjednici u Istanbulu, gradu u muslimanskoj, no sekularnoj Turskoj s vladom umjerenih islamista koji se bore protiv Al Kaide te su dan nakon ubojstva pozdravili američku akciju.
Oko 300 egipatskih prosvjednika solidariziralo se s Bin Ladenom poput natpisa na odjeći "Svi smo Bin Laden" i porukama kojima su aludirali na odgovornost američkog predsjednika Baracka Obame, piše AFP.
"Obama, terorist, ne Osama" i "Obama, krv Osame nije potekla uzalud", poručivali su egipatski prosvjednici pred džamijom u Kairu u kojoj se okupljaju salafisti, fundamentalan pokret.
Ta džamija nalazi se blizu katederale sv. Marka, sjedišta Koptske crkve u Egiptu koja ima 6 do 10 posto vjernika među 80 milijuna Egipćana i najveća je kršćanska zajednica na Bliskom istoku. Oni su bili meta napada na Silvestrovo, na koptsku crkvu u Aleksandriji s 21 žrtvom.
Oko 1500 pakistanskih islamista prosvjedovalo je u petak u Kveti protiv ubojstva čelnika Al Kaide, najavivši da će se pojaviti još više ljudi poput njega i povesti džihad protiv Sjedinjenih Država.
U Indoneziji, najmnogoljudnijoj muslimanskoj državi, 60-ak muškaraca u bijelom i pokrivenih lica u gradu Solu iskazalo je spremnost žrtvovati život za Bin Ladena.
Skupina koja sebe naziva Al Kaida Solo najavila je napade na SAD, no ne zna se ništa o njezinim sposobnostima, prenosi agencija Reuters i citira klerika Choirula koji im se obratio riječima da Osamina "borba neće završiti" i da je "stotinu mladih iz Sola spremno umrijeti da osveti Osaminu smrt".
Stručnjaci ocjenjuju da je opasnost od napada porasla u Indnoenziji gdje je islamistička skupina Džama Islamija, vjerojatno uz pomoć Al Kaide, 2002. na otoku Baliju izvela napade s 200 mrtvih.