Kako javlja slovenska tiskovna agencija STA, na stolu je i dalje ponuda Agrokora, ali i prijedlog da se ponuda odbije i ide na novi međunarodni natječaj.
Prema toj zamisli, koju je inicirala uprava Mercatora, na međunarodnom bi se tenderu u roku godinu dana zajedno prodalo 50,9 posto dionica najveće slovenske trgovačke kompanije: 23,34 posto dionica koje ima Pivovarna Laško plus nešto preko 27 posto dionica koje ima još osam drugih suvlasnika Mercatora. Među njima prevladavaju vodeće banke. Prodajom više od polovice dionica postigla bi se bolja, premirana cijena, u odnosu na onu postignutu u sadašnjem postupku, ocjenjuju inicijatori prijedloga.
Slovenski ured za tržišno natjecanje prošlog je utorka Pivovarni Laško i bankama-suvlasnicama Mercatora ograničio slobodno raspolaganje dionicama, što znači da dionice ne mogu prodati bez odobrenja regulatora.
Direktor PL-a Dušan Zorko upozorio je prošlog tjedna da je Pivovarna Laško u teškoj situaciji zbog skorog dospijeća kreditnih obveza, te da je ponuda Agrokora konkretna, dok s druge strane ni sve banke-suvlasnice Mercatora nisu međusobno potpisale sporazum o objedinjavanju svojih paketa dionica i njihovoj prodaji na novom natječaju.
Pivovarna Laško lani je zabilježila 10 milijuna eura čistog gubitka, a razlog je u prvom redu visoka kreditna zaduženost. Kako javljaju slovenski mediji, financijske obveze skupine iznose između 400 i 500 milijuna eura, zato je samo za servisiranje kredita, odnosno kamete, PL bankama lani platila 21 milijun eura.
Dobar dio kreditnih obveza dospijeva joj krajem sljedećeg mjeseca, pa uprava PL-a jedini izlaz vidi u prodaji likvidne imovine ili u pristanku banaka da odgodi naplatu dospjelih potraživanja.
Kako javljaju slovenski mediji, u Pivovarni Laško procjenjuju da im u sadašnjem teškom financijskom stanju bitno ne bi pomogla ni dokapitalizacija od 38 milijuna eura. Tu je mjeru prošlog tjedna uz zahtjev za održavanje skupštine dioničara predložio državni fond KAD, jedan od suvlasnika Pivovarne Laško.