Po njegovim riječima, njegovi su suradnici bili 60 do 80 posto sigurni da je bin Laden u kompleksu u kojem je doista i bio, a CIA je odlučila isključiti Pakistan iz napada jer je "odlučeno da bi svaki pokušaj suradnje s Pakistancima mogao ugroziti misiju. Oni bi mogli upozoriti mete", rekao je Panetta.
Savjetnik za borbu protiv terorizma američkog predsjednika Baracka Obame John Brennan rekao je kako nema dokaza da su pakistanski čelnici znali da je bin Laden živio u luksuznom kompleksu nedaleko od elitne pakistanske vojne akademije u Abotabadu, ali da SAD ne isključuje tu mogućnost u potpunosti.
"Oni (pakistanski dužnosnici) pokazuju jednaku razinu iznenađenosti kao i mi kad smo prvi put čuli za taj kompleks pa u ovom trenutku nema naznaka da su ljudi s kojima smo razgovarali znali za njega, ali to još moramo istražiti", rekao je Brennan u razgovoru za National Public Radio.
Dodao je kako se sad čini da je bin Laden u luksuznoj vili živio možda i 5-6 godina, a činjenica da je pronađen na tako vidljivom mjestu i da je zapravo bio na dohvat javnosti nagnala je neke američke senatore na prijedlog da SAD razmotre hoće li i dalje davati financijsku pomoć Pakistanu i uzrokovala pitanja o tome je li bin Laden imao suradnike u pakistanskoj vlasti.
"Mislim da je još prerano da bismo potpuno isključili mogućnost da ima pojedinaca u Pakistanu, pa i unutar pakistanskih vlasti, koji su možda znali za to, ali zasad nikoga ne optužujemo", rekao je Brennan.
Pakistan je u utorak ustvrdio da nije znao ništa o američkom napadu u kojem je ubijen bin Laden, ali i dodao da je s CIA-om od 2009. razmjenjivao informacije o vili u kojoj je ubijen vođa al-Kaide.
"Američke snage nisu se koristile nijednom bazom ili postrojenjem u Pakistanu niti je pakistanska vojska pružila ikakvu operativnu ili logističku pomoć toj operaciji američke vojske", kaže se u dugom priopćenju pakistanskog ministarstva vanjskih poslova.
Iako je Islamabad pozdravio ubojstvo bin Ladena kao važan korak u borbi protiv terorizma, u priopćenju je Pakistan izrazio "duboku zabrinutost" zbog toga što je akcija izvedena bez prethodnog upozorenja.
"Pakistan izražava duboku zabrinutost i suzdržanost glede načina na koji je američka vlada izvela tu operaciju a da prije toga nije ni obavijestila pakistansku vladu ni zatražila odobrenje", navodi se u priopćenju.
"Takve neodobrene jednostrane akcije ne smiju postati pravilo i ne smiju poslužiti kao presedan bilo kojoj zemlji, uključujući i SAD", nastavlja se.
"Takvo ponašanje koči suradnju i katkad također predstavlja prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti", ističe se u priopćenju pakistanskog ministarstva vanjskih poslova, uz napomenu da su američki helikopteri u pakistanski zračni prostor ušli kroz "slijepe točke" koje u radarskom pokrivanju uzrokuje brdoviti teren oko Abotabada.
No na trostranom sastanku na visokoj razini u Islamabadu su SAD, Pakistan i Afganistan potvrdili odlučnost da nastave borbu protiv militantnog islama i nastoje smanjiti napetosti u međusobnim odnosima, prije svega između SAD-a i Pakistana.
"Glavni cilj današnjeg sastanka bio je ... da krenemo prema novom početku i mislim da smo bili usredotočeni na to, a to je važno. Moramo misliti na budućnost", rekao je poslije sastanka pakistanski ministar vanjskih poslova Salman Bashir.