LJUBLJANA - Slovenski zastupnik u Europskom parlamentu Ivo Vajgl ocijenio je u ponedjeljak u Bruxellesu, na sastanku s hrvatskim ministrom vanjskih poslova Gordanom Jandrokovićem, da unatoč razočaranju koje u Hrvatskoj postoji glede prvostupanjske presude generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, Hrvatska mora nastaviti svoj europski put i zaključiti pregovore s EU. "Važno je da hrvatski građani razumiju da im članstvo u Europskojh uniji otvara perspektivu brzog gospodarskog razvitka i povezivanje s najnaprednijim državama kontinenta", poručio je Vajgl, kako je prenio njegov ured u Bruxellesu. Slovenski zastupnik u Europskom parlamentu i nekadašnji ministar vanjskih poslova zajamčio je ministru Jandrokoviću da će se u Europskom parlamentu osobno zauzeti da Hrvatska pregovore s EU zaključi što prije. "Ratočaranje presudom Haaškog suda može se razumjeti, ali se ne smije izražavati kao otpor prema vrijednostima Europske unije. Važno je da Hrvatska dosljedno ostvari sve što od nje očekuje EU, uključujući i 23. poglavlje o pravosuđu, ostvarivanju temeljnih ljudskih prava i sloboda", rekao je Vajgl.
ZAGREB/OTTAWA - Čelnik NATO-vih vojnih operacija u Libiji general-pukovnik Charles Bouchard u ponedjeljak je optužio snage lojalne Moameru Gadafiju da se skrivaju u bolnicama te da s krovova džamija pucaju po pobunjenicima koji drže grad Misratu. Ovaj treći po veličini libijski grad Gadafijeva vojska drži pod opsadom sedam tjedana tijekom kojih su stotine civila ubijene. Evakuirani stanovnici, kako prenosi agecnija Reuters, navode da situacija u Misrati postaje sve očajnija. Takvu taktiku Gadafijeve vojske Bouchard je nazvao nepoštenom i nemoralnom, ističući da je zabrinut zbog humanitarne situacije u Misrati. "Tamo ima patnje, no uvjeravam vas - bilo bi je mnogo više da mi (NATO) nismo ondje... mrtvih bi bilo na tisuće", dodao je Bouchard. I dok NATO snage gađaju ciljeve po Libiji, a civili na područjima sukoba bježe iz svojih domova, libijski zamjenik ministra vanjskih poslova Omran Boukra doputovao je u ponedjeljak u Maroko, jednu od rijetkih diplomatskih veza između Gadafijeve vlasti i zapadne koalicije odlučne da ga svrgne.
WASHINGTON - Sjedinjene Države ne planiraju preuzeti aktivniju ulogu u libijskom sukobu, izjavio je u ponedjeljak glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney. Upitan o zabrinutosti unutar NATO-a da savez možda nema dovoljno raspoloživih snaga za operacije u Libiji, Carney je kazao kako SAD vjeruje da NATO ima "sposobnosti i kapacitete" za izvođenje libijske misije. "Mi ne namjeravamo mijenjati naš stav", kazao je novinarima Carney. SAD je predvodio zračne udare protiv Libije od njihova početka 19. ožujka, u operaciji nametanja zone zabrane leta pod okriljem UN-a. Pentagon je 5. travnja povukao svoje borbene zrakoplove iz operacije, prepustivši vodstvo NATO-u, i ograničivši se samo na logističku potporu misiji.
ZAGREB - Sjedinjene Države odbacile su tvrdnje da rade na rušenju sirijske vlade, ističući da samo podupiru demokratske težnje naroda u zemlji gdje je tisuće prosvjednika i u ponedjeljak zahtijevalo smjenu predsjednika Bašara al Asada na sprovodu 17 žrtava stradalih u prošlotjednim neredima u gradu Homs. Nerede u kojima su stradali izazvala je smrt pritvorenog plemenskog vođe u Homsu, oko 165 kilometara udaljenom od Damaska. Skupine za ljudska prava kažu kako su Asadove snage sigurnosti od početka prosvjeda 18. ožujka ubile veliki broj ljudi. Službena politika, međutim, za nasilje okrivljuje "naoružane bande", a ministar unutarnjih poslova prosvjede je u ponedjeljak nazvao "oružanom pobunom" koja zahtjeva "oštriji odgovor". Unatoč sve žešćim službenim sirijskim izjavama američki State Department ustvrdio je da ne radi na podrivanju vlade u Damasku. Glasnogovornik State Departmenta Mark Toner to je izjavio odgovarajući na pitanje novinara The Washington Posta koji se pozvao na dokumente objavljene na WikiLeaksu prema kojima je SAD tajno podupirala sirijske opozicijske skupine. Toner je kazao da poticanje demokratskih procesa ne znači nužno i rušenje postojeće vlasti.
BAGDAD - Dva automobila-bombe eksplodirala su u ponedjeljak u blizini kontrolne točke na ulazu u bagdadsku Zelenu zonu gdje se u tom trenutku nalazilo mnoštvo automobila i ljudi, pri čemu je smrtno stradalo pet osoba, a najmanje 15 ih je ranjeno, izvijestili su sigurnosni izvori. Glasnogovornik bagdadskih snaga sigurnosti Kasim al-Musavi je izjavio kako su bombaši samoubojice napad izveli u vrijeme kada se u tom dijelu grada nalazi najviše automobila, vozača i putnika, koji u koloni čekaju na ulazak u Zelenu zonu, u kojoj su smještene vladine zgrade i strana veleposlanstva.
KABUL - Muškarac odjeven u odoru afganistanske vojske, za kojega se vjeruje da je taliban, u ponedjeljak je ubio dvije osobe u afganistanskom ministarstvu obrane u Kabulu, priopćilo je ministarstvo obrane. Ovo je treći po redu napad na zgrade afganistanskih snaga sigurnosti u posljednja četiri dana, a sve češće nasilje moglo bi pokrenuti pitanja o planovima o vojnoj tranziciji koja bi trebala početi tijekom godine. Muškarac odjeven u odoru afganistanske vojske otvorio je vatru u zgradi ministarstva obrane u središtu Kabula, pri čemu su ubijena dva zaposlenika ministarstva, a sedam ih je ranjeno, izvijestio je glasnogovornik ministarstva obrane Zaher Azimy. Napadač samoubojica imao je i pojas s eksplozivom, no pripadnici snaga sigurnosti pucali su na njega i ubili ga prije nego što ga je uspio aktivirati, rekao je Azimy.
ABUJA - Na predsjedničkim izborima u Nigeriji pobijedio je Goodluck Jonathan, izvijestilo je u ponedjeljak Neovisno državno izborno povjerenstvo. Jonathan, dosadašnji predsjednik i kandidat Narodne demokratske stranke, osvojio je 57 posto glasova (22,8 milijuna glasova), a njegov politički protivnik Muhammadu Buhari osvojio je 31 posto glasova ili oko 12,2 milijuna glasova, prenio je Reuters.
LAGOS - U neredima u ponedjeljak na pretežito muslimanskom sjeveru Nigerije, u kojoj su izborni rezultati predsjedničkih izbora pakazali pobjedu dosadašnjeg predsjednika Goodlucka Jonathana, bilo je nekoliko mrtvih i ranjenih, rekao je dužnosnik službi sigurnosti Yushau Shuaib. Informacije o poginulima stigle su s nekoliko područja na sjeveru Nigerije, osobito u saveznim državama Kano i Kaduna, a predsjednik Jonathan pozvao je na kraj pobune i sukoba. No, nemiri su daleko od glavnih nigerijskih naftnih postrojenja i zasad ne predstavljaju prijetnju proizvodnji, iako Jonathanova izborna pobjeda ne jamči dugotrajni mir. Rezultati su pokazali da je Jonathan, prvi predsjednik države iz naftom bogatog ušća Nigera, uvjerljivi pobjednik nedjeljnih izbora s blizu 23 milijuna osvojenih glasova, nasuprot 12 milijuna koliko je osvojio najbliži suparnik, bivši vojni čelnik Muhammadu Buhari, koji potječe sa sjevera zemlje.
WASHINGTON/ZAGREB - Paul Krugman, dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju i kolumnist The New York Timesa, ocijenio je u ponedjeljak da sniženje prognoze kreditnog rejtinga SAD-a bonitetske agencije Standard & Poor's, "nije velika stvar", ističući kako američko gospodarstvo trenutačno može izdržati veliki proračunski deficit te da se državne financije s vremenom mogu dovesti u red, ako se demokrati i republikanci slože oko nekog rješenja, prenose američki elektronski mediji. Standard & Poor's je u ponedjeljak zbog "vrlo velikog proračunskog deficita i rastuće zaduženosti vlade", snizio prognozu iz stabilne u "negativnu" za kreditni rejting SAD-a koji ostaje AAA. Agencija je u izvješću istakla kako "vjeruje da postoji materijalni rizik da kreatori američke politike neće postići sporazum o tome kako rješavati srednjoročne i dugoročne proračunske izazove do 2013. godine".
HAVANA - Kongres Kubanske komunističke partije predložio je određena poboljšanja sveobuhvatnog programa reformi predsjednika Raula Castra, no općenito je podupro njegov plan oživljavanja posrnula kubanskog gospodarstva, objavili su u ponedjeljak državni mediji. Oko tisuću izaslanika okupilo se u subotu na zasjedanju pet različitih povjerenstava koja su poduprla Castrov plan smanjivanja uloge države u zapošljavanju, ukidanje mjesečne podjele hrane, poticanja privatnih poduzetničkih inicijativa i ostalih mjera koje bi trebale povećati produktivnost, istovremeno zadržavajući centralno planiranje. Povjerenstva će svoje zaključke predstaviti kongresu u ponedjeljak popodne, objavio je list Granma, glasilo Komunističke partije.
NEW YORK/ZAGREB - Na sveučilištu Columbia u New Yorku u ponedjeljak su objavljena imena dobitnika prestižne Pulitzerove nagrade za 2011. godinu, u 13 novinarskih i 7 umjetničkih kategorija, od čega su po dvije nagrade dobili The New York Times i The Los Angeles Times, dok je nagrada za beletristiku pripala je Jennifer Egan za roman "A Visit from the Goon Squad". U kategoriji javne službe nagrađen je The Los Angeles Times za izlaganje korupcije u kalifornijskom gradiću Bell, čiji su si čelnici dodijelili ogromne plaće, što je završilo s uhićenjima i reformama. LA Times je nagrađen i za fotoreportažu o nevinim žrtvama nasilja gradskih bandi. Novinari The New York Timesa, Clifford Levy i Ellen Barry, nagrađeni su za međunarodno izvještavanje o uzdrmanom pravosudnom sustava Rusije, koje je znatno utjecalo na raspravu unutar te zemlje, dok je za svoje komentare o najdubljim ekonomskim problemima SAD-a nagrađen kolumnist NY Timesa David Leonhardt. Nagrada za izvještavanje o udarnoj vijesti nije dodijeljena, a finalisti su bili Chicago Tribune, Miami Herald i The Tennessean.