ZAGREB - Kapitalno djelo dr. Zijada Durakovića i suradnika "Farmakoterapija u gerijatriji" predstavljena je sinoć u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU). Predsjednik HAZU-a akademik Zvonko Kusić uvodno je istaknuo kako je riječ o vrijednom enciklopedijskom izdanju (oko 500 stranica) koja je postala udžbenik za četiri medicinska fakulteta u Hrvatskoj i Medicinskog fakulteta u Mostaru. Knjiga govori o danas vrlo aktualnoj temi - uporabi lijekova kod starije populacije s obzirom na to da se ljudski vijek produžio. Kusić je naglasio kako dr. Duraković sa suradnicima pokušava nači rješenje problema u situaciji koja se često događa, da upotreba lijekova kod starijih pacijenata nije racionalna. Ovom knjigom dr. Zijad Duraković sa suradnicima itekako je obogatio hrvatsku medicinsku znanost. Tajnik Razreda za medicinske znanosti akademik Marko Pećina također je ocijenio kako je ova knjiga udžbenik vrlo aktualna, podsjetivši na činjenicu da se dogodio demografski pomak odnosno produženje života. Akademik Pećina upozorio je na poglavlje o geroprofilaksi, koja upućuje na to što medicina mora činiti da bi čovjek odgodio biološku starost. Ukazao je i na važnost uzimanja lijekova u gerijatrijskoj populaciji uz koje je, kako je kazao, vrlo važan i način života starijih osoba. Glavni tajnik HAZU-a akademik Pavao Rudan kazao je da su najnoviji podatci navedeni u knjizi s područja gerijatrijske farmakoterapije itekako aktualni jer se životni vijek produžio. Knjiga je napisana u skladu s najnovijim stanjem i dometima medicinske znanosti u tom važnom području koji je našoj sredini dosada nedostajao.
RIJEKA - Nagrade Status Hrvatske glazbene unije (HGU) dodijeljene su sinoć najboljim hrvatskim instrumentalistima, a svečanost je održana drugu godinu za redom u Rijeci. U području zabavne, pop-rock i urbane glazbe najboljim gitaristom je proglašen Nebojša Buhin Nebo, basistom Henry Radanović, klavijaturistom Kristian Terzić, bubnjarem Marko Lazarić, sviračem puhaćih instrumenata Antonio Geček a violinist Marko Ramljak je nagradu dobio u kategoriji ostalih glazbala. Najboljim sviračem tradicijskih glazbala u području narodne i etno glazbe proglašen je svirač roženica i miha Franko Krajcar. Među jazz glazbenicima najbolji saksofonist je Vojkan Jocić, nagradu za najbolje trubače dijele Branko Sterpin i Davor Križić, najbolji klavirist je Zvjezdan Ružić Zwecky, najbolji basist Henry Radanović a najbolji bubnjari su ravnopravno Tonči Grabušić i Janko Novoselić. Nagradu "Damir Dičić", imenovanu po preminulom predsjedniku HGU, za najboljeg jazz gitarista dobio je Elvis Penava. O dobitnicima nagrada Status odlučuju glasovanjem svi članovi HGU. Posebna priznanja HGU za cjelokupno glazbeno stvaralaštvo dobili su Ladislav Fidri, Višnja Korbar, Marko Novosel, Stjepan Đimi Stanić, Davor Lorković te Hrvatski radio-Radio Pula za 50 godina djelovanja i doprinos hrvatskoj glazbi.
VUKOVAR - Predsjedniku Hrvatskog centra UNIME (Svjetska udruga lutkara) Zvonku Festiniju i glumici osječkog Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića Zvjezdani Bučanin, na prigodnoj svečanosti održanoj sinoć u Hrvatskom domu, uručena je Povelja za životno djelo Vukovarskog lutkarskog proljeća i Hrvatskog centra UNIME. Svečanost je održana u sklopu 16. vukovarskog lutkarskog proljeća, koje se od 11. do 16. travnja održava u pet gradova i 17 mjesta u Vukovarsko-srijemskoj županiji te Orašju (BiH). Na toj lutkarskoj manifestaciji sudjeluje 16 lutkarskih kazališta iz Hrvatske, BiH i Mađarske koji će izvesti ukupno stotinjak predstava. "Hrvatsko lutkarstvo danas napreduje koracima od šesnaest milja. Sjećam se da sam 1992. godine, kada sam došao režirati jednu predstavu u osječko kazalište koja je imala četiri lika, morao predstavu svesti na tri lika jer Osijek tada nije imao više od tri glumca", istaknuo je predsjednik Hrvatskog centra UNIME Zvonko Festini. Također je ocijenio kako Osijek danas ima izvrsno lutkarsko kazalište i Umjetničku akademiju s lutkarskim odjelom, u Vukovaru djeluje Scena Martin dok se u sklopu Festivala glumca, koji se u svibnju održava u Vukovarsko-srijemskoj županiji, dodjeljuje i posebna lutkarska nagrada, posvećena Nevenki Filipović. "Sve je to nastalo u Slavoniji u posljednjih 20-tak godina. O vrijednosti lutkarstva svjedoči i što će se u programu ovogodišnjeg Festivala glumca naći i jedna lutkarska predstava. Riječ je o "Priči o konju" Zagrebačkog kazališta lutaka", kazao je Festini.
OSIJEK - Na sajamskom prostoru Pampas u Osijeku od 15. do 17. travnja održati će se 8. sajam lova, ribolova i turizma Salori 2011. na kojem će izlagati stotinjak proizvođača lovne, ribolovne i turističke opreme, a bit će održano i niz pratećih manifestacija, izvijestio je Saša Uranjek, direktor tvrtke Osječki sajam. Naglasio je kako je upravo Osječko-baranjska županija među najbogatijima po ribljem fondu i divljači i izuzetno atraktivna turistička destinacija za lovni i ribolovni turizam. Na sajmu će biti predstavljena i Slavonska kuća u kojoj će predstavnici malih obiteljskih gospodarstava prezentirati bogatu turističku ponudu ovoga dijela Hrvatske. Održat će se niz predavanja, izložbi i ocjenjivanje lovačkih pasa, a ove će godine na sajmu biti bogata gastro ponuda. Najavljeno je i sudjelovanje lovaca i ribolovaca te turističkih djelatnika iz gradova prijatelja Maribora i Subotice, te iz BiH-a. Organizatori sajma lova i ribolova su Lovački savez Osječko-baranjske županije, županijski Športsko ribolovni savez, Turistička zajednica Osječko-baranjske županije, Kinološko društvo Osijek, a uz potporu Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije.
ZAGREB - Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), objavio je novi broj časopisa Kronika u kojemu je objavljeno desetak tekstova o hrvatskoj i inozemnoj književnosti. Ivana Žužul piše o digitalizaciji Ujevićeve ostavštine koja bi trebala uskoro započeti, najavili su iz Odsjeka za povijest hrvatske književnosti što smatraju jednim od značajnih projekata. Od ukupno 200 ostavština što se čuvaju na spomenutom Odsjeku Ujevićeva je najopsežnija. Ivana Sabljak prikazala je međuakademijski projekt, riječ je o Mađarskoj akademiji znanosti a tiče se prijevoda djela mađarske književnosti na hrvatski jezik u razdoblju od 1945. do 2010. Također je objavila i tekstove vezane za djelo "Gartlic za čas kratiti" Frana Krste Frankopana. U Kronici je objavljen i tekst Darka Gašparovića o Janku Poliću Kamovu u povodu stote obljetnice smrti uz koju je u palači Narodnog doma HAZU u Opatičkoj bila postavljena izložba o Kamovu u studenom prošle godine. Lucija Ljubić piše o dramskim umjetnicima u hrvatskom glumištu s prijelaza 19. u 20. stoljeće, a tekst Martine Petranović posvećen je kazališnoj kostimografiji. Hrvojka Mihanović-Salopek predstavila je znanstveni projekt o doprinosu intelektualaca u Bugarskoj i Hrvatskoj za književnu raznovrsnost Europe. U Kronici je objavljen i prijevod Ane Batinić o kratkoj priči "Točka halucinacije" Mauricea Shadbolta.
ZAGREB - Mjuzikl "Vrtoglavica", nastao u zajedničkoj produkciji Centra za kulturu i film "August Cesarec" i Osnovne škole Pavleka Miškine, pobijedio je i osvojio kristalni GEF, u konkurenciji 24 mjuzikla na 13. GEF-u - Svjetskom festivalu kreativnosti u školama, koji se od 6. do 10. travnja održavao u talijanskom Sanremu, priopćili su iz Centra "August Cesarec". Ističu kako su time ponovili uspjeh mjuzikla "Priča sa Zapadnog kolodvora" koji je osvojio prvo mjesto na 11. Svjetskom festivalu kreativnosti u školama u San Remu 2009. godine, također u produkciji Centra za kulturu i film August Cesarec u partnerstvu s Osnovnom školom Pavleka Miškine. U mjuziklu "Vrtoglavica" sudjeluje 37 mladih, od toga 26 učenika Osnovne škole Pavleka Miškine, devet učenika drugih osnovnih i srednjih škola te dva studenta. Tekst, stihove, izbor glazbe i režiju predstave potpisuje Ivica Krajač, koreografkinja je Branka Kolar, glazbeni producent i aranžer je Josip Cvitanović, scenografiju je napravila Natalija Stipetić Ćus, a kostimografkinja je Irena Ričković Glazbeno vodstvo solista i zbora potpisuje Saša Marić. Mjuzikl "Vrtoglavica" za građanstvo će biti izveden u subotu, 16. travnja, u 10 sati u Centru za kulturu i film "August Cesarec" (Ilica 208 Teatar Exit), a ulaz je slobodan.
SPLIT - Rektoru splitskoga Sveučilišta Ivanu Paviću i prorektoru Draganu Bolanči potpredsjednik francuskoga Državnog vijeća Jean-Marc Sauve dodijelio je posebno priznanje - Srebrnu medalju Državnog vijeća za dugogodišnju suradnju i organizaciju hrvatsko-francuskih upravnih dana koji će se ovog listopada održati peti put u Splitu, priopćila je služba za odnose s javnošću splitskoga Sveučilišta. Priznanje je rektoru Paviću i prorektoru Bolanči u vijećnici Državnog vijeća u Parizu uručio savjetnik tog vijeća i predsjednik Odjela za međunarodne odnose Tarry Olson. Državno vijeće Republike Francuske utemeljeno je 1799. i najmoćnije je državno administrativno tijelo jer ima dvostruku ulogu - s jedne strane savjetuje francusku vladu, Nacionalnu skupštinu i Senat, a s druge strane kao najviši upravni sud rješava mnogobrojne sporove u odnosima građana i javne vlasti na području administrativnog prava. Prigodom boravka u Parizu splitsko je izaslanstvo bilo na radnom sastanku na Sveučilištu Pantheon - Assas (Paris II), gdje je s domaćinom - rektorom dr. Louisom Vogelom razgovaralo o daljnjoj suradnji uspostavljenoj potpisivanjem ugovora o suradnji između dvaju sveučilišta 2008. godine, stoji u priopćenju.