"Obrana... traži da se oslobodi Franka Simatovića po svim točkama optužnice... tužiteljstvo nije u svim točkama ili barem u nekima izvelo dokaze protiv Franka Simatovića koji bi mogli dovesti do osuđujuće presude", kazao je njegov branitelj Mihajlo Bakrač.
Branitelj je odbacio bilo kakve veze svoga klijenta s jedinicama SDB-a uključujući i jedinicu za specijalne operacije te s paravojnim formacijama kao i s počinjenim zločinima na području Hrvatske i BiH.
Pravila Haaškoga suda omogućuju optuženima da, pošto tužitelji izvedu svoje dokaze, podnesu zahtjev za odbacivanjem optužnice i objasne sudskom vijeću zbog čega misle da tužitelji nisu dokazali njihovu odgovornost.
Tužitelji su tijekom svoga dokaznog postupka izveli 62 svjedoka među kojima su i brojni pripadnici specijalnih postrojbi pod kontrolom SDB-a koji su na suđenju svjedočili o moći i utjecaju dvojice na događaje u Hrvatskoj i BiH. Uz to tužitelji su izveli i žrtve, kao i članove obitelji žrtava među kojima i one iz Erduta, Dalja i Bruške.
Optužnica u pet točaka tereti Stanišića i Simatovića za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene na području Hrvatske i BiH progonom, ubojstvima, deportacijama i drugim nečovječnim djelima. Optuženi su za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu kojemu je cilj bio uklanjanje većine nesrba s velikih dijelova Hrvatske te BiH od 1991. do 1995. U tom pothvatu bili su i bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević te vođe bosanskih i hrvatskih Srba Ratko Mladić, Radovan Karadžić, Biljana Plavšić, Milan Martić, Goran Hadžić i Milan Babić, vođa srpskih radikala Vojislav Šešelj i zapovjednik paravojnih postrojbi Željko Ražnatović Arkan.
Stanišića i Simatovića optužnica tereti za zločine koje su u Hrvatskoj i BiH počinile jedinice SDB-a, odnosno postrojbe i paravojne formacije koje je stvorila SDB ili je pomogla njihovu stvaranju. Među tim jedinicama su i "Crvene beretke", "Škorpioni", Arkanovi "Tigrovi", "Knindže", pripadnici Martićeve policije, kao i milicija tzv. SAO Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema.
Oni su, kako se navodi u optužnici, pomogli da se otvori centar za obuku tih jedinica u Golubiću kod Knina, a kasnije i drugi centri za obuku u Hrvatskoj i BiH.
Prema optužnici oni su "rukovodili financiranjem, obukom, logističkom podrškom i drugim vrstama znatne pomoći i podrške specijalnim jedinicama državne sigurnosti Republike Srbije i drugim srpskim snagama koje su sudjelovale u zločinima u Hrvatskoj i BiH".
Među zločinima počinjenima na području Hrvatske nad civilima i zarobljenicima optužnica navodi niz ubojstava tijekom 1991. na području Dubice, Cerovljana, Baćina, Saborskog, Škabrnje, Bruške, Dalja i Erduta te od 1992. do 1995. godine u Bijeljini, Zvorniku, Bosanskom Šamcu, Doboju i Sanskom mostu. Naknadnim proširenjem optužnice u ožujku 2006. njih se dvojicu dodatno tereti za likvidaciju šestorice Bošnjaka iz Srebrenice koje su 1995. počinili "Škorpioni" i svoje zlodjelo zabilježili videokamerom.
Odbacujući tvrdnje tužitelja da je Simatović sudjelovao u naoružavanju tzv. SAO krajine obrana je dovela u pitanje i teze Beograda iz 90-ih o "golorukom srpskom narodu" poručujući da su "hiljade tona oružja" podijeljene srpskom stanovništvu u Kninu i čitavom području tzv. SAO Krajine iz skladišta JNA.
Stanišićeva obrana, koja također smatra da njihova klijenta treba osloboditi, odustala je od usmenog iznošenja argumenata, pa će u ponedjeljak na argumente obrane odgovarati tužitelji.