FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH: Obrana Ognjena Šimića ponovo tražila manju kaznu

Autor: rmav
SARAJEVO, 7. travnja 2011.(Hina) - Obrana liječnika Ognjena Šimića, koji je u Hrvatskoj pravomoćno osuđen na pet godina zatvora zbog primanja mita, ponovo je u četvrtak od Vrhovnog suda Federacije BiH zatražila značajno smanjenje te kazne uz tvrdnju kako bivši pročelnik riječke kardiokirurgije ne bi nikada ni bio osuđen da Hrvatskoj svojedobno pod svaku cijenu nije trebao dokaz kako se bori protiv korupcije.

Presudom Vrhovnog suda Hrvatske iz 2009. godine Šimić je pravomoćno osuđen na pet godina zatvora jer je kao pročelnik odjela za kardijalnu kirurgiju Kliničkog centra u Rijeci od 2001. do 2006. godine u šesnaest navrata primio mito u iznosima od pet stotina do tri tisuće eura. Također mu je izrečena mjera zabrane obavljanja liječničke prakse u razdoblju od pet godina nakon izdržane kazne.

Prije izricanja pravomoćne presude u Hrvatskoj Šimić je pobjegao u BiH, čije ima državljanstvo, a od tada živi u Sarajevu.

Hrvatska je BiH, sukladno međudržavnom ugovoru, uputila zahtjev za priznavanje presude i upuivanje Šimića na izdržavanje kazne. Županijski sud u Sarajevu je u prosincu 2010. godine presudu hrvatskog vrhovnog suda djelomice prihvatio smanjivši zatvorsku kaznu na dvije i pol godine. I na takvu presudu Šimićeva je obrana uložila priziv Vrhovnom sudu Federacije BiH tražeći još kraću zatvorsku kaznu kao i preinaku mjere zabrane.

Šimić se u četvrtak u sudnici pojavio u pratnji dvojice odvjetnika, a jedan od njih, Nikica Gržić, zahtjev za dodatno smanjenje kazne obrazložio je konstatacijom kako Šimić u BiH nikada ne bi bio osuđen na toliku zatvorsku kaznu kao u Hrvatskoj. "Tijekom trideset godina odvjetničke prakse nisam čuo da je netko u BiH za kazneno djelo za koje je osuđen Šimić dobio više od godine dana zatvora", kazao je Gržić.

Istaknuo je kako će sudstvo u BiH dosljedno provoditi obveze koje proistječu iz međudržavnih sporazuma samo ako se bude striktno pridržavalo zakonodavstva koje vrijedi u BiH, što u slučaju koruptivnih djela znači blaže sankcioniranje korupcije nego u Hrvatskoj.

Drugi član Šimićeva odvjetničkog tima Vlado Adamović u dugom je govoru pred sucima svog branjenika opisao kao žrtvu suđenja koje se odvijalo pod znatnim javnim i političkim pritiskom i koje, po njegovim riječima, nije ni moglo završiti pravednom presudom. Adamović je kazao kako je u vrijeme kada je Šimić uhićen i kada mu se sudilo Hrvatskoj, radi pregovora s EU, pod svaku cijenu trebao dokaz da se kani energično obračunati s korupcijom. Upravo je Šimić, kazao je Adamović, bio žrtvom takvih potreba, da bi se potom dokazalo kako je on bio tek sitna riba u usporedbi s brojnim korupcijskim skandalima koji su naknadno objelodanjeni.

"Danas gdje god da podignete kamen u Hrvatskoj, naći ćete milijun Sanadera", kazao je odvjetnik Adamović kojega su suci opetovano opominjali da u svom izlaganju izlazi iz okvira rasprave o prvostupanjskoj presudi.

Adamović je tražio i da se Šimiću ukine zabrana obavljanja liječničke prakse te da se ona, eventualno, izrekne tek na obnašanje rukovodnih dužnosti u zdravstvu. "Šimić je ugledan stručnjak koji kao liječnik treba BiH, ako već ne treba Hrvatskoj", kazao je Adamović sugerirajući kako njegov branjenik kani trajno živjeti i raditi u BiH nakon izdržane kazne.

Sam Šimić je na upit sudaca kratko kazao tek kako u potpunosti podupire ono što su kazali njegovi odvjetnici.

Zastupnica federalnog tužiteljstva Hajrija Hadžiometović-Muftić predložila je pak sudu da sve zahtjeve obrane odbaci kao neutemeljene. Istaknula je kako su ispunjene sve pretpostavke za priznavanje presude izrečene u Hrvatskoj.

Tročlano vijeće Vrhovnog suda FBiH, kojim predsjedava sutkinja Nidžara Zlotrg, trebalo bi pravorijek u slučaju Ognjena Šimića donijeti u roku od petnaest dana.

Tijekom 2010. taj je sud već jednom ukinuo presudu Županijskog suda u Sarajevu kojom je Šimić također bio osuđen na dvije i pol godine zatvora. Tada je procijenjeno kako je u prvostupanjskom procesu došlo do bitnih povreda kaznenog postupka pa je predmet vraćen na ponovno odlučivanje, no Šimiću su ponovo presuđene dvije i pol godine zatvora.

(Hina) xrm ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙