Po njegovim riječima, u najgorem slučaju, pregovori o pristupanju Hrvatske EU-u mogli bi završiti do kraja listopada, a u tom slučaju sporazum o pristupanju mogao bi se potpisati između studenoga 2011. i travnja 2012. godine.
Mayer je također ocijenio kako se u ovom trenutku čini da "onih građana Hrvatske koji žele da Hrvatska uđe u EU ima 10 posto više od onih koji to ne žele", a istodobno oko "30 posto hrvatskih građana smatra kako ne postoje prednosti od ulaska Hrvatske u EU".
Upozorio je zato na potrebu stalne komunikacije vlade s građanima kako bi se, kako je rekao, uklonile sumnje o opravdanosti pristupanja Hrvatske EU-u.
Govoreći o preostalim otvorenim pitanjima u pregovorima Hrvatske i EU-a, istaknuo je brodogradnju, dodajući kako je preostalo još pet hrvatskih brodogradilišta u kojima se mora završiti proces restrukturiranja, pri čemu će se u brodogradnji izgubiti oko 12.000 radnih mjesta, ali to se, naglasio je, ne može izbjeći.
Supredsjedatelj Zajedničkoga savjetodavnog odbora i dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić zauzeo se za prijenos ovlasti i financija na regije, gradove i općine, pri čemu je upozorio kako se zbog manjkave decentralizacije hrvatske regije neće moći uvijek koristiti strukturnim fondovima EU-a.
Supredsjedateljica Zajedničkoga savjetodavnog odbora Linda Gillham istaknula je na konferenciji za novinare nakon sastanka da je želja tog odbora da se pregovori Hrvatske i EU-a završe do kraja lipnja.
Sudionici sastanka raspravljali su o odnosima EU-a i RH te o izvješću "Uključenost hrvatskih lokalnih vlasti u europsku strukturnu politiku", a predstavljeni su i konkretni primjeri korištenja novca EU-a i provedbe projekata na lokalnoj i regionalnoj razini.