"Musa Kusa bio je jedan od suradnika kojem je Gadafi najviše vjerovao", stoji u Vietorovoj pisanoj izjavi, u kojoj napominje kako bi bivši ministar "mogao biti od goleme pomoći u otkrivanju važnih informacija o Gadafijevu stanju duha i njegovoj vojnoj strategiji".
Bijeg Muse Kuse "pokazuje i to da Gadafijevo okruženje shvaća da njegov režim propada... Ljudi kojima je okružen moraju odlučiti hoće li ostati uz režim koji je izgubio svaki legitimitet i za to snositi posljedice, ili prijeći na dobru stranu povijesti", kazao je Vietor.
"Odluka Muse Kuse pokazuje čemu su skloni u Tripoliju", zaključio je.
Glasnogovornik libijske vlade Musa Ibrahim potvrdio je da je Kusa u srijedu navečer prebjegao.
"Musa Kusa zatražio je da ode u Tunis na liječenje i za to dobio dopuštenje. Poslije smo čuli da je dao ostavku na svoj položaj. To je njegova osobna odluka. Libija ne ovisi o pojedincima", izjavio je Ibrahim na konferenciji za novinare, objasnivši da Kusa pati od povišenog krvnog tlaka i dijabetesa.
Također je odbacio mogućnost da Kusa oda informacije koje bi mogle "naštetiti njegovoj zemlji".
Ibrahim je napomenuo da "nema informacija" o istinitosti navoda nekih arapskih medija da su u Tunis prebjegli i voditelj obavještajne službe Abu Zeid Durda i predsjednik libijskog parlamenta Muhamed Zvei.
Musa Kusa (59) od 1994. do 2009. bio je načelnik svih libijskih obavještajnih službi i smatralo ga se jednim od potpornih stupova libijskog režima, bliskim Gadafijevim pouzdanikom. Prebjegao je u Veliku Britaniju i u srijedu navečer objavio kako odstupa s položaja libijskog ministra vanjskih poslova.