U zemljama EU-a je od 2000. do 2009. zaposlenost starijih od 55 godina porasla s 39,7 na 49,1 posto te gotovo dosegnula svoj cilj, kazao je Matković na skupu "Analiza mirovinskog sustava" posvećenu vezi tržišta rada i mirovinskog sustava.
U Hrvatskoj udio starijih radnika stalno raste u ukupnu radno aktivnom stanovništvu pa je 2008. bio 18 posto, a stručnjaci procjenjuju da će 2040. biti 24 posto, naveo je Matković.
Stoga je nužno, smatra, razmotriti načine za poboljšanje njihove zapošljivosti jer je i istraživanje provedeno među tom populacijom pokazalo da bi 50 posto njih, koji su ostali bez posla, ponovno radilo kad bi to moglo.
Istraživanje je pokazalo i da su žene iznad 55 godina rijetko zastupljene na tržištu rada te da najviše rade osobe s visokom stručnom spremom iako su one u populaciji starijih radnika velika manjina.
Hrvatska je značajka da su stariji radnici u općoj nezaposlenosti u manjini, ali kad jednom izgube posao, više ga ne mogu naći.
Dr. Maja Vehovec s Ekonomskog instituta u Zagrebu predstavila je rezultate istraživanja o stajalištima 200 slovenskih i 219 hrvatskih poduzeća o starijim radnicima. Ona, među ostalim, pokazuju da poslodavci smatraju kako stariji radnici ne pokazuju inicijativu i motivaciju za rad, ali da su odaniji i pošteniji od mlađih radnika.