Predstavljanje su organizirali Hrvatska gospodarska komora i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, na kojem je oko 130 zainteresiranih gospodarstvenika i energetskih stručnjaka informirano o tome kako sudjelovati u natječaju za sredstva iz tog programa.
Od 56 prijavljenih projekata prošle godine 13 je u visokoj fazi spremnosti za zaključivanje ugovora o sufinanciranju, kazao je ravnatelj Uprave za energetiku Ministarstva gospodarstva Darko Horvat.
Financijski potencijal tih projekata je 1,25 milijuna kuna što je gotovo dvostruko više od godišnje članarine Hrvatske za sudjelovanje u programu Inteligentna energija, rekao je Horvat.
Prema riječima načelnika Uprave za energetiku Ministarstva gospodarstva Igora Raguzina, sve više hrvatskih tvrtki kojima energetika nije osnovno područje poslovanja ulaze u energetske projekte, a posebno u projekte obnovljivih izvora energije tako da je u Hrvatskoj već instalirano 100 megavata kapaciteta obnovljivih izvora.
Dario Dubolino iz Izvršne agencije za konkurentnost i inovacije izvijestio je da je ovogodišnji natječaj za sudjelovanje u programu Inteligentna energija otvoren do 12. svibnja.
Inteligentna energija u Europi je program ustanovljen radi razvoja netehnoloških akcija na području iskoristivosti energije i obnovljivih izvora energije. Osnovni ciljevi su podupiranje održivog razvoja u energetici i poboljšanje konkurentnosti europskog energetskog sektora. Ti ciljevi proizlaze iz energetske strategije EU-a "tri puta 20", koja predviđa smanjenje emisije stakleničkih plinova za 20 posto u odnosu na razinu iz 1990., povećanje korištenje obnovljivih izvora energije do 20 posto ukupne potrošnje energije te povećanje energetske učinkovitosti za 20 posto.