FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 21 sat

Autor: spar
ZAGREB, 6. ožujka 2011. (Hina) - Pregled vijest iz Hrvatske u 21 sat

ZAGREB - Premijerka Jadranka Kosor izjavila je danas za Dnevnik Nove TV kako hrvatska Vlada i institucije čine sve da se ne ponovi slučaj branitelja Tihomira Purde, ističući da nema informacija da se spremaju nove optužnice protiv hrvatskih branitelja. "Hrvatska vlada i sve institucije čine i činit će sve da se nešto slično ne dogodi; sve da se hrvatski branitelji i njihovo dostojanstvo, ali i dostojanstvo Domovinskog rata zaštiti i da nitko ne uspije u bilo kakvom naumu da se povijesne činjenice revidiraju', kazala je premijerka. Komentirajući izjavu HDZ-ovog saborskog zastupnika Andrije Hebranga koji je za Novu TV rekao da ima informacije kako "slijede optužnice za još stotinjak branitelja", premijerka Kosor je kazala da nema takvih informacija. "Ja nemam takve informacije. Nitko tko je bio i sam žrtva Miloševićeve velikosrpske politike ne može biti žrtva ponovno kao što se to dogodilo gospodinu Purdi", rekla je. 'Svi u Hrvatskoj koji danas nose odgovornost za politički okvir moraju učiniti sve da ne bi bilo niti naznaka da se nešto slično može i ponoviti (kao u slučaju Purda). To je važno zbog ljudi koji su prošli puno toga u obrani Hrvatske, ali je važno i zbog svakog od nas. Važno je i zbog povijesne istine, ali zbog budućnosti Hrvatske i naravno naše djece', istaknula je premijerka Kosor. Najavila je da će zbog toga "u utorak sazvati sastanak s uglednim pravnim stručnjacima, predstavnicima relevantnih institucija, znači sva tri stupa vlasti, kako bi razmotrili sve elemente ovih događaja, ali i zakon koji je 2003. donesen u Srbiji kako bismo zaista napravili akcijski plan za djelovanje odmah". "Nitko tko je bio sam žrtva Miloševićeve velikosrpske politike, ne može ponovno biti žrtva, kao što se to dogodilo gospodinu Purdi. Dakle tu treba činiti sve što je nužno i predvidjeti događaje, ali isto tako naravno podržati i institucije pravne države, dakle i DORH i Ministarstvo pravosuđa, da u razgovorima s kolegama u susjednoj državi, dogovore jedan pravni okvir", zaključila je premijerka Kosor.

OSIJEK - Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) u Osijeku potvrilo je danas "kako su u okviru suradnje, na zahtjev Tužiteljstva za ratne zločine Republike Srbije zatraženi određeni podatci, koji su potrebni tom Tužiteljstvu radi preispitivanja i zatvaranja starih vojnih predmeta". U priopćenju, objavljenom na internetskim stranicama Državnog odvjetništva RH, ističe se kako je ŽDO u Osijeku "zatražilo od nadležne policijske uprave određene provjere u cilju utvrđivanja relevantnih činjenice, koje su potrebne srbijanskom Tužiteljstvu za ratne zločine radi donošenja odluka i okončanja postupanja u istražnim predmetima vojno-pravosudnih organa". DORH podsjeća kako je u "srpnju 2010. održan prvi sastanak mješovite Komisije Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske i Ministarstva pravde Republike Srbije, na kojem su razmijenjeni popisi osoba optuženih, osuđenih i osoba protiv kojih je u tijeku istraga zbog ratnih zločina, kojom prilikom nisu bili predani dani podaci o postupcima pred vojnim sudom bivše Jugoslavije. Ti su podaci dostavljeni naknadno, nakon uhićenja Tihomira Purde". "Na dostavljenom su popisu navedeni predmeti u kojima je još uvijek otvorena istraga (jer nisu obustavljeni), iz kojih proizlazi kako je postupak u tijeku u odnosu na osam osoba", navodi se u priopćenju DORH-a te pojašnjavaju da su se "tri osobe s tog popisa odnosile na Tihomira Purdu, Petra Janjića i Danka Maslova, protiv kojih je postupak u međuvremenu obustavljen, te za jednu osobu koja je preminula". "U odnosu na preostale četiri osobe u srbijanskom Tužilaštvu za ratne zločine vodi se istraga koju su još započeli vojno-pravosudni organi bivše države (Jugoslavije), pa Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku surađuje s Tužilaštvom za ratne zločine Republike Srbije na temelju zaključenog Sporazuma između Državnog odvjetništva RH i Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije, u cilju utvrđivanja relevantnih činjenica, koje su potrebne radi donošenja odluka i okončanja postupanja", zaključuje se u priopćenju DORH-a. U priopćenju DORH ne navodi imena osoba protiv kojih se vodi ta istraga. Ravnateljica Opće bolnice Vukovar Vesna Bosanac danas je potvrdila da ju je prije desetak dana policija kontaktirala vezano za navodni ratni zločin koji joj se stavlja na teret. "Policija je došla do mene i obavila obavijesni razgovor, a bilo jer riječi o navodnom nesavjesnom liječenju u vukovarskoj bolnici 1991. godine, kako mom tako i doktora Juraja Njavre", rekla je Bosanac te dodala da se, među ostalim, razgovaralo o smrti srpskog vojnika Bojana Gačića iz slučaja "Purda, Janjić, Maslov". Zamjenik srbijanskog tužitelja za ratne zločine i glasnogovornik toga tužiteljstva Bruno Vekarić izjavio je za Hinu da protiv dr. Vesne Bosanac ne postoji optužnica te da su hrvatsko Državno odvjetništvo zatražili da "uzme izjavu od jednog svjedoka u cilju preispitivanja i zatvaranja starih vojnih predmeta".

SPLIT - Više stotina radnika Jadrankamena u Pučišćima na Braču i mještana okupilo se danas u mjesnoj kino dvorani na prosvjednom skupu "Istina o Jadrankamenu", čiji je većinski vlasnik Bruno Orešar. "Na ovom skupu, koji je protekao mirno, govorili smo u stanju u 'Jadrankamenu' u zadnjih 20-tak godina te o privatizaciji tog poduzeća", izjavio je večeras za Hinu predsjednik Nezavisnog sindikata u "Jadrankamenu" Tonči Drpić. "Na prosvjednom skupu nazočnima su se obratili i SDP-ov saborski zastupnik Arsen Bauk te predsjednica HSP dr. Ante Starčevića, Ruža Tomašić, ali ne kao šefica stranke nego kao građanka. Nazočni su ih pozdravili burnim pljeskom", rekao je Drpić. Po njegovim riječima na ovaj su skup bili, između ostalih, pozvani i predsjedniki Nadzornog odbora "Jadrankamena" Bruno Orešar i predsjednik Uprave Miodrag Stančić, ali se oni nisu odazvalio pozivu. "Željeli smo da osim nas, svoju istinuo 'Jadranklamenu' kažu i Orešar i Stančić, ali oni nisu došli na skup", istaknuo je Drpić. Radnici "Jadrankamena" su od prošlog petka u jednom od nizu štrajkova zbog nezadovoljstva stanjem u tvrtki. "Bruto plaću nismo primili 19 mjeseci nego nam se isplaćuju minimalci i neto plaće, a za sječanj ove godine dobili smo samo po 300 kuna", kazao je Drpić. Dodao je kako su u najnoviji štrajk od prošlog petka radnici stupili i zbog toga jer traže smjenu savjetnika Uprave Josipa Bonačića.

(Hina) xsp ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙