U strukturi prihoda proračuna najznačajniji su porezni prihodi koji s iznosom od 4,37 milijardi kuna bilježe rast u odnosu na prošlogodišnji siječanj za 1,5 posto, pri čemu je najizdašniji porezni prihod, PDV proračunu u siječnju donio 2,68 milijardi kuna, što je čak 300 milijuna kuna više nego u siječnju prošle godine.
Zanimljivo je i da je, unatoč padu broja zaposlenih, prihod od socijalnih doprinosa u siječnju ove u odnosu na siječanj prošle godine porastao za 2,1 posto, na 3,13 milijardi kuna.
U Ministarstvu financija kažu kako je riječ o financijskom pokazatelju, a nadaju se da je rast prihoda od doprinosa dijelom i rezultat veće discipline poreznih obveznika.
Upravo jačanje fiskalne odgovornosti jedna je od važnijih zadaća Ministarstva financija, kažu u tom resoru i najavljuju da će poduzeti sve instrumente koji su im na raspolaganju kako bi spriječili izbjegavanja plaćanja obveza prema državi.
U resoru financija, uz napomenu kako je siječanj specifičan mjesec, ocjenjuju i kako podaci o prihodima i rashodima proračuna pokazuju da postoje naznake gospodarskog oporavka. Napominju da na osnovu samo jednog mjeseca ne treba donositi konačne zaključke, ali se pokazuje da iz krize izlazimo i da je najgore iza nas.
U resoru financija objašnjavaju kako se iz rasta poreznih prihoda, posebice rasta prihoda od PDV-a, i rasta prihoda od socijalnih doprinosa može zaključiti da se radi o znakovima gospodarskog oporavka, dok ekonomski pokazatelji daju mješovitu sliku - rast izvoza ukazuje na oporavak inozemne potražnje, pokazatelji trgovine na malo upućuju na rast osobne potrošnje, dok je pad industrijske proizvodnje, koja mjeri količinske pokazatelje, u suprotnosti s rastom izvoza koji mjeri vrijednost izvezenih roba.
Podaci o prihodima i rashodima proračuna, koji su objavljeni na internet stranicama Ministarstva, pokazuju da su uz rast prihoda od doprinosa i PDV-a, porasli i prihodi od trošarina, za 5,1 posto, na 822,3 milijuna kuna, dok se pad bilježi kod prihoda od poreza na dohodak (za 10,5 posto, na 148,6 milijuna kuna) i poreza na dobit (za 16 posto, na 459,6 milijuna kuna).
Po podacima Ministarstva financija, rashodi poslovanja u siječnju su iznosili 9,55 milijardi kuna, što je oko 0,4 posto više nego u siječnju prošle godine, dok su ukupni rashodi (kada se rashodima poslovanja dodaju i rashodi za nabavu nefinancijske imovine) manji za 0,4 posto.
U strukturi proračunskih rashoda najznačajniji su rashodi za socijalne naknade i u siječnju je za te rashode izdvojeno 4,4 milijarde kuna, te naknade (plaće i doprinosi) zaposlenima koji su iznosili 2,6 milijarde kuna.