Tema se može razraditi u različitim oblicima, nasilje kao razaranje intime, obitelji, integriteta, povjerenja, eksplicitno ili implicitno, psihološko, fizičko i/ili emocionalno nasilje.
Odabir pripovjednih rakursa, motivacije, stupnja psihologizacije i karakterizacije te tematski planovi prepušteni su autorima, a traže se složena, promišljena, artikulirana i inovativna istraživanja te prikazi intimnih međuljudskih odnosa koji imaju nasilnički karakter ili su posljedica nasilničkog ponašanja, stoji u obavijesti.
Poželjan je kreativni pristup formi kratkog igranog filma i odmak od uobičajenog, predvidljivog tretmana teme, odnosno od pojednostavljenih, didaktičnih, stereotipnih i tipiziranih prikaza nasilnih odnosa te namjenskih, propagandnih i spotovskih formi.
Odabrani radovi, njih najmanje tri, a najviše šest, bit će adaptirani u scenarije za kratki film u suradnji s autorima, te će se realizirati u formi regionalnog omnibusa.
Za izbor najboljih radova zadužen je ocjenjivački sud u kojemu su Dijana Mlađenović (producentica "Kinematografa"), Sanja Sarnavka (voditeljica organizacije B.a.B.e.), Mima Simić (teoretičarka filma), Nebojša Slijepčević (redatelj) i Jasna Žmak (dramaturginja).
Natječaj se zatvara 1. ožujka, a radovi se dostavljaju poštom na adresu Kuće ljudskih prava (Selska cesta 112 a, Zagreb) ili mailom na omnibus.nasilje@gmail.com.