Odbor je također odbio zahtjev slovenske oporbe da to područje počne nadzirati slovenska policija.
O postupanjima slovenske policije i sudstva prilikom otkrića mrtvog tijela slovenske državljanke iz Hotize, na području katastarske općine Sveti Martin u subotu 22. siječnja, članove odbora informirali su predstavnici policijske uprave Murska Sobota, rekavši da je riječ o standardnom postupku u sličnim situacijama na tom pograničnom području.
Na mrtvom tijelu nije bilo znakova nasilja, o tome je obaviješten lokalni sudski istražitelj, a budući je riječ o spornom području stvar je prepuštena hrvatskoj policiji iz Čakovca koja je obavila očevid i nakon toga dopustila rodbini preminule i mrtvozornicima da je prenesu u Sloveniju.
Oporba nije prihvatila takvo tumačenje.
"Hrvatska svjesno prejudicira granicu u svoju korist, pitam se tko će u Sloveniji za to odgovarati ili dati ostavku", rekao je Jožef Jerovšek iz oporbene Slovenske demokratske stranke (SDS). Oporba nije bila zadovoljna ni činjenicom da na sjednicu odbora nije došla ministrica unutarnjih poslova Katarina Kresal.
Zahtjeve oporbe da se spomenuti slučaj proglasi graničnim incidentom i zbog njega prosvjeduje, te da slovenska policija preuzme pune ovlasti u kontroli graničnog područja koje je u hrvatskom katastru, odbor je odbio.
Članovi odbora iz stranaka vladajuće koalicije optužili su oporbene kolege da i ovim slučajem podgrijavaju situaciju od prije nekoliko godina, prije sklapanja arbitražnog sporazuma, te da je njihova namjera podgrijavanje ozračja u kojemu bi opet dolazilo do graničnih incidenata.
Prihvaćeno je stajalište ministarstva unutarnjih poslova da se područje kod Hotize i Svetog Martina smatra teritorijalno spornim sve do kraja arbitraže koja će dati konačni odgovor na slovenske argumente kojima se pokušava dokazati da je dio katastarske općine Sveti Martin na Muri u vrijeme kad su Hrvatska i Slovenija 1991. godine proglasile nezavisnost bio pod nadzorom slovenskih tijela.