Nepszabadsag je na svojoj internetskoj stranici da je podnio ustavu tužbu protiv zakona koji šteti slobodi pisanih medija. Tužba, koju su ustavnom sudu podnijeli glavni urednik Karoly Voros i predsjednik radničkog vijeća Karoly Kelen, zakon o medijima osporava u 16 točaka.
zaposlenih.
Nepszabadsag, inače sklon ljevici, nije zadovoljan "nejasnom definicijom 'tiskovnih proizvoda', jurisdikcijom i sastavom novog medijskog nadzornog odbora koji obuhvaća samo članove bliske stranci na vlasti Fideszu i neusklađenošću kazni predviđenih zakonom".
"Svi ti problemi mogli bi sputavati ustavno pravo slobode tiska i slobode izričaja", navodi list.
Dnevnik izražava žaljenje i zbog samo jednog dana između proglašenja i stupanja na snagu zakona koji zainteresiranima nije dopustio da se pripreme, što je također protiv odredbi mađarskog ustava.
Mađarska je prije tri dana pristala predložiti izmjene u kontroverznom zakonu o medijima koji su njegovi kritičari ocijenili pogubnim za medijske slobode i koji je bacio sjenu na početak njezina predsjedanja Europskom unijom. "Mađarske vlasti su pristale poslati Komisiji prvi prijedlog mogućih dopuna zakona o medijima" u četvrtak 10. veljače, rekao je Jonathan Todd, glasnogovornik EK-a u ponedjeljak. Riječ je o "prvom koraku kako bi se zajamčilo da mađarski zakon o medijima bude potpuno usklađen sa svim aspektima europskog prava, pa i s poveljom o temeljnim pravima", dodao je glasnogovornik.