"Napisao sam pismo i poslao ga njemačkoj kancelarki. Vrlo sam ozbiljan i nije riječ o nekakvom umjetničkom peformanceu. Ako mi kancelarka odobri azil, spakirat ću stvari i preseliti se u Njemačku zajedno s osobljem muzeja i njegovom kompletnom umjetničkom postavom, a riječ je o oko tisuću umjetničkih djela", kazao je Manfredi.
"Njemačka je jedna od rijetkih zemalja koja nije smanjila proračun za kulturu. Njemačke vlasti odvajaju puno novaca za istraživanja, za razliku od Italije", požalio se novinarima Manfredi.
Da bi ga se što ozbiljnije shvatilo, ispred muzeja je istaknuo njemačku zastavu. Manfredi, po vokaciji kipar, studirao je u inozemstvu - neko vrijeme u Kini, a potom u SAD-u, a muzej je otvorio 2005.
"Želio sam pokrenuti stvari s mrtve točke u ovome mrtvom gradu", objasnio je. No čim je organizirao izložbe o Camorri i o problemima integracije imigranata u društvo, stigle su mu prijetnje smrću, a muzej je vandaliziran. Po otvaranju muzeja, od države, kako je kazao, nije dobio ni novčića.
Vlada Silvija Berlusconija u zadnjih je nekoliko mjeseci značajno smanjila financijska sredstva namijenjena kulturi, potaknuvši niz prosvjeda u zemlji.