Središnji popis nestalih načinjen je na temelju podataka iz trinaest različitih baza koje su sastavile domaće i međunarodne institucije što su se proteklih godina bavile potragom za nestalima dok tu zadaću nije preuzeo institut na državnoj razini.
Na ovom su popisu sada imena 34 tisuće i 969 osoba, no u Institutu za nestale vjeruju kako će konačna brojka biti manja jer tek predstoji temeljita provjera vjerodostojnosti podataka za svaku osobu koja je prijavljena kao nestala.
Pretpostavlja se kako su neke osobe višekratno prijavljivane kao nestale, što će se utvrditi usporedbom popisa i podataka koji su u njima sadržani.
Ravnatelj INO Amor Mašović kazao je u Sarajevu kako je tijekom dosadašnjih provjera potvrđena autentičnost oko dvije tisuće prijavljenih slučajeva nestalih osoba.
Potraga za nestalima tijekom rata u BiH odvija se u teškim uvjetima i zahtijeva korištenje složenih i skupih metoda poput usporedbe DNK uzoraka uzetih s posmrtnih ostataka pronađenih u masovnim grobnicama s onima iz krvi preživjelih srodnika.
Prema podacima INO, forenzičari u BiH do sada su u masovnim i pojedinačnim grobnicama pronašli ostatke oko 23 tisuće ubijenih, a identitet je utvrđen u 21 tisuću i 500 slučajeva.