Šešelj, kojem se pred Haaškim sudom sudi za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, BiH te protiv vojvođanskih Hrvata, već ima jednu presudu za otkrivanje identiteta zaštićenih svjedoka. On je u srpnju 2009. proglašen krivim za nepoštovanje suda i osuđen na 15 mjeseci zatvora jer je u knjizi otkrio imena i druge osobne podatke tri zaštićena svjedoka. Sudsko vijeće tada je utvrdilo da je Šešelj otkrio povjerljive informacije "namjerno, znajući da je time prekršio naloge sudskog vijeća" i istaknulo da je potrebno "obeshrabriti takvu vrstu ponašanja i poduzeti takve mjere koje će osigurati da tako nešto ne ponovi ni optuženi niti ijedna druga osoba".
S obzirom na to da Šešelja ta presuda nije obeshrabrila tužiteljstvo je u veljači prošle godine moralo podići novu optužnicu jer je u jednoj od svojih novih knjiga objavio podatke o 11 zaštićenih svjedoka tužiteljstva koji jasno upućuju na njihov identitet.
Šešelj je najavio da će za svjedoke obrane pozvati upravo tih 11 osoba kako bi dokazao da su oni sami otkrili svoj identitet.
Šešelj je, inače, u pritvoru Haaškog suda od početka 2003. godine, a njegovo suđenje koje je počelo u studenome 2007. došlo je tek do polovice. Tužiteljstvo je dovršilo svoj dio dokaznog postupka i za ožujak je zakazana rasprava po članku 98 bis Pravila o postupku i dokazima koji omogućava obrani da nakon što tužitelji završe svoj dio dokaznog postupka zatraži odbacivanje dijelova ili čitave optužnice jer smatra da nisu dokazani.
Šešelj je najavio da će tražiti oslobađanje po svim točkama optužnice tvrdeći da tužiteljstvo nije dokazalo nijedan njezin dio a sud mu je za argumentaciju odredio četiri sata. Iako je Šešelj na početku suđenja pozvao Haaški sud da ga osudi na najveću moguću kaznu s uvjerenjem da bi to osnažilo ideologiju srpskih radikala, sada smatra da bi njegovo oslobađanje bila jedina moguća odluka sudskog vijeća. Šešelj je na zadnjem proceduralnom ročištu održanom u siječnju ove godine poručio da ne samo da očekuje da će biti oslobođen svih točaka optužnice nego da će biti i financijski obeštećen zbog osam godina provedenih u pritvoru, štete koja je nanesena njegovu zdravlju kao i psihičke traume koju mu je postupak prouzročio.
"Patim iz dana u dan", požalio se sucima te dodao kako je u posljednjih osam godina i osiromašio što će dovesti u pitanje izvođenje dokaza njegove obrane, ukoliko Sud ne odluči podmiriti te troškove u punom iznosu.
Šešelj je iskoristio i priliku da najavi da bi u slučaju uskraćivanja financijske pomoći za izvođenje dokaza obrane održao jedino završnu riječ u kojoj bi glavna poruka bila da mu je uskraćeno pravo na pravedno suđenje.