"U brojnim smo zemljama mi najstarija manjina. No Sinti i Romi žrtve su sramnog postupanja, napose u zemljama istočne Europe kao što su Rumunjska ili Bugarska", rekao je u emotivnu govoru Zoni Weisz iz Nizozemske, kojemu je gotovo cijela obitelj bila ubijena u nacističkim lgoorima.
Weisz je kazao da se prema Romima nedostojno postupa i u nekim zemljama zapadne Europe, kao što su "Italija i Francuska, gdje smo žrtve diskriminacije i živimo u sramnim uvjetima u getu" te su "diskriminacija, stigmatizacija, isključenje svakodnevica Roma"-
U govoru pred kancelarkom Angelom Merkel i zastupnicima Bundestaga taj Nizozemac vrlo aktivan u obrani prava Roma, rekao je da se još u nekim restoranima mogu naći natpisi "Zabranjeno Ciganima" i ocijenio da se "prošlost ponavlja" dok je između jecaja pričao o sudbini vlastite obitelji deportirane u logore tijekom Drugog svjetskog rata.
Italija je optužena za kršenja prava Roma, napose u njihovim pravima na stanovanje, a Francuska je 2010. protjerala Rome podrijetlom iz Bugarske i Rumunjske, što je jasno osudila povjerenica Europske komisije Viviane Reding i ocijenila "skandaloznim" da Romi žive "krajnjem siromaštvu".
Predsjednik Bundestaga Norbert Lammert, član CDU-a, kancelarke Merkel nije imenovao nijednu zemlju kada je ocijenio da je "do danas najveća manjina u Europi i najdiskriminiranija".
Ovo je prvi put da je neki Rom bio pozvan govoriti pred Bundestagom na obilježavanju 27. siječnja 1945., kada je Crvena armija oslobodila koncentracijski logor Auschwitz. Njemačka od 1996. na taj dan održava komemoracije za žrtve nacizma.
Procjenjuje se da u Europi živi između 10 i 12 milijuna Roma. Oko 70.000 Roma posjeduje njemačku putovnicu. Po podacima Središnjeg vijeća za Sinte i Rome u Njemačkoj, njima treba pridodati desetke tisuaća njihovih sunarodnjaka pristiglih iz Bosne i Hercegovine ili Kosova.