I Pankretić i Mrzljak objasnili su novinarima da VIK svoj dio otplate duga nije u stanju otplaćivati pa je ministarstvo odlučilo pomoći za prošlu godinu, a najvjerojatnije će nastaviti pomagati svih sedam godina otplate duga, koji u cijelosti iznosi 129 milijuna kuna.
Zajam je uzet za izgradnju pročišćivača otpadnih voda i gradnju vodovodne i kanalizacijske mreže. Deset milijuna eura preuzeo je VIK, 3,5 milijuna eura država, a 22,5 milijuna eura nepovratno je osigurano iz fonda ISPA Europske unije.
U ovoj godini za otplatu treba izdvojiti 13,5 milijuna kuna. VIK će iz namjenskih naknada od građana osigurati šest milijuna kuna, a ostatak bi, po Pankretićevim najavama, trebala osigurati država.
Pankretić je objasnio da se takav način sufinanciranja provodi i u Slavonskom Brodu i u Kninu, pa ne bi bilo pošteno prema Karlovčanima, samo zato što su prvi povukli novac iz europskih fondova i obvezali se da će sami financirati dio od deset milijuna eura, da to plaćaju velikim poskupljenjima vode i drugih usluga VIK-a.
Da nismo osigurali taj novac, voda u Karlovcu ne samo da bi poskupjela nego bi i VIK završio u stečaju, kazao je Pankretić. Upravo zbog toga "pionirskog" pothvata Karlovac ne smije biti kažnjen, već nagrađen, dodao je ministar.
Za obilaska gradilišta pročišćivača u Donjem Mekušju (za Karlovac i Dugu Resu) Pankretić je kazao da je to dobar primjer ostalim gradovima i općinama koji će do 2018. i 2020. morati izgraditi svoje pročišćivače.