Čak 19 od 20 glazbenih uradaka prošle je godine s interneta skinuto ilegalno, tvrdi IFPI. "Pred glazbenom industrijom je velik izazov. Radimo u vrlo teškom okružju", rekao je izvršni direktor IFPI-ja Frances Moore na tiskovnoj konferenciji u Londonu.
Proveli smo neovisno istraživanje prošle godine koje ukazuje na to da će zbog piratstva u glazbenoj industriji u Europi do 2015. godine biti izgubljeno 1,2 milijuna radnih mjesta, odnosno 10 posto radne snage, rekao je Moore. To se posebice odnosi na male i neovisne izdavačke kuće koje se bore za preživljavanje.
Pad prodaje u glazbenoj industriji u svijetu u 2010. slijedi pad od sedam posto iz prethodne godine, na 17,3 milijarde dolara, i to unatoč tome što je prodaja pjesama i albuma u digitalnom obliku porasla za šest posto, na 4,6 milijardi dolara.
Rast prodaje digitalnih oblika dio je nastojanja izdavačkih kuća da potpišu više ugovora s tvrtkama mobilne telefonije, internetskim portalima i pružateljima web usluga, kao i s oglašivačima. Međutim, problem leži u tome što je potpisivanje takvih ugovora, naročito kad su u pitanju velike izdavačke kuće, i dalje dug i složen posao.
IFPI također navodi da je piratstvo u padu u zemljama koje su odlučile protiv toga fenomena povesti ozbiljnu akciju, kao što su Francuska i Južna Koreja.