Policija je u utorak nasilno rastjerala oko tisuću prosvjednika, a među njima bilo je islamista, nezadovoljnih kabinetom kojeg je u ponedjeljak kao vladu nacionalnog jedinstva predstavio premijer Mohamed Ganuši uvrstivši u nju trojicu vođa legalne oporbe i predstavnike civilnog društva, ali i osam ministara bivše vlade.
"Diktator je pao, ne i diktatura. Tunišani moraju završiti svoju misiju", napisao je jedan korisnik društvene mreže Facebook gdje se nižu poruke na nastavak prosvjeda.
Neki pak upozoravaju da "bi revolucija mogla zastraniti" i pozivaju narod neka dopusti novoj vladi da uspostavi red i počne djelovati.
Premijer Ganuši rekao je u utorak da su stari-novi ministri "potrebni u ovoj fazi" i da su "to sve ljudi čistih ruku" koji su u bivšoj vladi velikom umiješnošću umanjivali štetu u nacionalnom interesu.
Takvu argumentaciju ne prihvaća središnji tuniski sindikat UGTT, koji je igrao važnu ulogu u prosvjedima, te je poručio da "ne priznaje novu vladu".
Premijer Ganuši je obećao da će se suditi svima koji su odgovorni za pokolj nad prosvjednicima i da će sve stranke moći ravnopravno natjecati na izborima, javlja agencija AFP.
Francuska agencija dodaje, međutim, da to ne vrijedi i za Rašida Ganušija, čelnika islamističkog pokreta Enahda, koji živi u egzilu u Londonu i mogao bi se vratiti u Tunis tek ako se "donese zakon o oprostu".