"Želja za razgovorom koju su pokazali svi politički lideri iz BiH za mene je znak da se Republiku Hrvatsku i mene kao njenog predsjednika prepoznaje kao kvalificiranog sugovornika, prijatelja i partnera", kazao je predsjednik Josipović u intervjuu kojega je u petak objavilo sarajevsko „Oslobođenje“.
Hrvatski predsjednik ističe kako ne razgovara samo s jednom političkom opcijom te kako su njegova vrata svima otvorena.
"Ne pristajem na logiku – ako nisi sa mnom, onda si protiv mene. To nije politika a posebno ne pametna, civilizirana politika", kazao je Josipović dodajući kako on ne bira strane u BiH nego kroz razgovore pokušava pomoći poboljšanju odnosa i stvaranju uvjeta za postizanje kompromisa.
"Neću žaliti ni vremena ni truda za takve razgovore", kazao je hrvatski predsjednik izrazivši uvjerenje kako će se postojeći problemi među stranačkim liderima u BiH ipak riješiti i to bez "popovanja sa strane".
Ponovio je kako za Hrvatsku nema važnijeg susjeda od BiH te kako je svako ulaganje u njezinu stabilnost ujedno i interes Hrvatske.
Josipović nije želio posebno komentirati unutarnje rasprave između različitih političara u BiH o njihovim razgovorima vođenim u Zagrebu. Kazao je tek kako je konstruktivne razgovore vodio i s predsjednikom Socijaldemokratske partije BiH (SDP) Zlatkom Lagumdžijom i s liderima HDZ BiH Draganom Čovićem i HDZ 1990. Božom Ljubićem a sve zbog interesa da BiH dobije stabilnu i funkcionalnu izvršnu vlast.
Josipović je pojasnio kako zajednička izjava o BiH koju su dali on i predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor predstavlja još jedan dokaz potpore BiH na njenom euroatlanstkom putu.
"Željeli smo s izjavom o zajedničkim temeljima hrvatske politike prema BiH izaći upravo zato da se izbjegnu različite špekulacije, da jasno i transparantno kažemo kako podržavamo cjelovitu i suverenu BiH, da želimo sa susjednom državom imati najbolje odnose i da podržavamo jednakopravnost svih naroda i pojedinaca", kazao je Josipović.
Komentirajući položaj Hrvata u BiH, Josipović je istaknuo kako je svima jasno da oni nemaju isti stupanj institucionalne jednakosti kao Srbi i Bošnjaci te da takva situacija koja vodi u trajnu nestabilnost mora biti promijenjena. Riešenje za to, istaknuo je Josipović, ne može biti nametnuto nego mora proisteći iz unutarnjeg dogovora u samoj BiH. Istaknuo je kako osobno nije licitirao nikakvim rješenjem pa tako ni onim o uspostavi trećeg entiteta.
Odbacio je i optužbe poput onih Ive Banca da njegovi učestali susreti i razgovori sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem znače neku vrstu „novog Karađorđeva“ odnosno nastojanja da se podijeli BiH.
"Banac je valjda zbog takvog načina razmišljanja i propao u politici pa je to što govori uglavnom irelevantno", zaključio je Josipović.