Visoki poljski dužnosnici, uključivo i predsjednika Lecha Kaczynskog, vršili su psihološki pritisak na pilote poljskoga predsjedničkog zrakoplova koji se u travnju srušio u Rusiji, a jedan od njih, zapovjednik ratnog zrakoplovstva, bio je pod utjecajem alkohola, navodi se u zaključcima ruske istrage.
"Izvješće svu krivnju svaljuje na poljske pilote i Poljsku bez ikakvih dokaza... Izvješće je šala na račun Poljske", rekao je Jaroslaw Kaczynski na konferenciji za novinare, prenosi Reuters.
Najavio je da će njegova stranka Zakon i pravda (PiS) pozvati parlamentarne zastupnike da odbace izvješće.
"Moj brat nije pokazivao samoubilačke nagone", rekao je Kaczynski i odbacio navode da je psihološki pritisak na pilote činio bivši predsjednik dok je letio na komemoraciju poljskim žrtvama pokolja u Katynu.
Mediji su prenijeli da je poljski premijer Donald Tusk odlučio skratiti svoj odmor i vratiti se u Varšavu na konzultacije s ministrom unutarnjih poslova Jerzyjem Millerom, predsjednikom poljskog istražnog povjerenstva o nesreći.
Tusk i poljske vlasti ocijenili su "neprihvatljivim" prvo rusko izvješće koje su primili 20. listopada te su ruskoj strani predali 150 stranica svojih "primjedaba", javlja agencija AFP.
Na konferenciji u Moskvi u srijedu je rečeno da su Rusi prihvatili "20 do 25 posto poljskih primjedaba".
"Izvješće je nepotpuno", ocijenio je Edmund Klich, poljski predstavnik koji se pridružio radu ruskog povjerenstva za istragu o nesreći,
U izjavi za privatnu televiziju TVN24 Klich je rekao: "Budući da objavljuju razgovor vođen u cockpitu, bilo bi dobro da objave i razgovor između kontrolora leta u Smolensku i Moskvi kako bimo vidjeli nisu li i oni bili pod pritiskom."
"Tupoljev" 154, koji je prevozio predsjednika Kaczynskog, njegovu suprugu Mariju i ostale visoke dužnosnike, srušio se 10. travnja u pokušaju da sleti u Smolensku na zapadu Rusije, kad je vidljivost zbog guste magle bila vrlo slaba. Svi putnici i članovi posade su poginuli.
Poljsko izaslanstvo trebalo je nazočiti svečanostima obilježavanja 70. godišnjice sovjetskog pokolja 22.000 poljskih časnika u Katynu kod Smolenska, tijekom Drugoga svjetskog rata.