Predsjednik Preporoda Željko Stipić na današnjoj je konferenciji za novinare izjavio kako taj nacrt zakona ne predstavlja odmak od zakonskog rješenja od prije 15-tak godina te ne jamči značajne pomake u funkcioniranju inspekcijske službe.
"Riječ je o prijedlogu propisa kojim se dosadašnji propis, s jedne strane, usklađuje sa zakonskim promjenama koje su se u međuvremenu dogodile, dok se s druge strane predviđaju tek 'kozmetičke' preinake u složenom poslu inspekcijskog nadzora funkcioniranja odgojno-obrazovnih ustanova", kazao je Stipić.
Govoreći o primjedbama na taj nacrt prijedloga zakona, Stipić je izdvojio pitanje najave nadzora u školama, odnosno, obavještavanje ravnatelja o nadzoru što se uspostavlja kao pravilo dok se izuzetkom smatra nenajavljeni dolazak inspektora u ustanovu. Pravilo bi trebalo biti da obavijesti o početku nadzora nema, dok bi se tek u iznimnim slučajevima nadzor najavio, drži Stipić
Inspektore treba birati između iskusnih i uspješnih ravnatelja, poručio je Stipić koji drži da po novom zakonu svatko može biti inspektor. Pita se i zašto su drastično smanjene godine staža potrebne za obnašanje poslova prosvjetnog inspektora te s tim u vezi upozorava da u Hrvatskoj samo 25 inspektora nadzire rad 80 tisuća zaposlenih u predškolskim i školskim ustanovama.
Sindikat neprihvatljivim drži da ispitivanje učenika obavlja osoba bez određenih pedagoško psiholoških kompetencija te upozorava da izravno upućivanje radnika na prosudbu radne sposobnosti od strane inspektora znači zadiranje u ovlasti ravnatelja i školskog odbora.
Stipić napominje da se nacrtom zakona ne previđa efikasnija kontrola financijskog poslovanja odgojno-obrazovnih stanova. "Kada se ovome doda i financijska nestručost naših inspektora, jer ni pedagozi niti pravnici nisu i ne mogu biti stručnjaci za financijska pitanja, jasno je da još uvijek nema stvarne volje za uspostavom efikasnijeg mehanizma kontrole rada odgojno-obrazovnih ustanova", zaključio je Stipić