U glasovanju je Bohner dobio potporu svih republikanskih kongresnika, porazivši dosadašnju predsjednicu doma Nancy Pelosi sa 241 prema 173 glasa.
Za Pelosi nije glasovalo 19 demokrata, većinom s umjerenog krila stranke.
"Nalazimo se u vremenima velikih izazova, gotovo svaki deseti Amerikanac je nezaposlen, troškovi zdravstvene skrbi i dalje rastu, zatečeni smo potrošnjom a dug će uskoro premašiti veličinu nacionalnog gospodarstva. Od 112. saziva Kongresa će se tražiti marljivi rad i teške odluke", rekao je Boehner, 61-godišnji kongresnik iz Ohia, s 20-godišnjim stažom na Capitol Hillu.
"Više ne možemo biti neučinkoviti i ne činiti ništa, narod je glasovao protiv uobičajenog načina obavljanja poslova u Washingtonu i mi danas počinjemo provoditi njegova uputstva", rekao je Bohner, uz ovacije kongresnika.
Na galeriji Kongresa, svečano zasjedanje i polaganje prisege zastupnika, pratili su članovi njihovih obitelji, uključujući i 11 Bohnerovih braće i sestara.
Boehner je u govoru najavio transparentinji postupak donošenja zakona, smanjenje kongresnih odbora i napore na smanjivanju javnih rashoda, uključujući i proračun samog Kongresa, za što je također pozdravljen ovacijama.
Pelosi je u oproštajnom govoru istakla postignuća demokratske većine u Predstavničkom domu u protekle dvije godine, posebno zakone o reformi zdravstva, reformi financijske regulative i o sigurnosti hrane.
Republikanci su najavili da će opozvati zakon o reformi zdravstva i niz drugih propisa, te da će inzistirati na smanjenju proračunskih rashoda u ovoj godini za 100 milijardi dolara.
Demokrati su već kritizirali glasovanja o opozivu zakona o reformi zdravstva, najavljeno za idući tjedan, jer republikanci ne dopuštaju raspravu i podnošenje amandmana na svoj prijedlog.
Riječ je o prijedlogu koji ima simbolično značenje, kao politička deklaracija namijenjena republikanskim biračima, jer nema izgleda da bude prihvaćen u Senatu, gdje su demokrati u novom sazivu zadržali većinu.
Senat se također sastao u srijedu, a potpredsjednik SAD-a Joe Biden je u svojoj ulozi predsjedavajućeg doma predvodio polaganje prisege 36 novoizabranih senatora.
Republikanci sada imaju 47 mjesta u Senatu, pet više nego u prethodnom sazivu, a demokrati 51 mjesto uz dva neovisna senatora koji pripadaju demokratskom klubu zastupnika.
Podjela vlasti u Kongresu, s republikanskom većinom u Predstavničkom domu i demokratskom većinom u Senatu, uz demokratskog predsjednika Baracka Obamu u Bijeloj kući, obećava brojne stranačke bitke u parlamentu i izvan njega, posebno oko odobravanja proračunske potrošnje, ali i kompromise nužne za funkcioniranje savezne vlade jer u suprotnom može doći do njezine blokade.