"Presuda kaznenog suda u postupku protiv bivšeg vlasnika naftne tvrtke Jukosa, Mihaila Hodorkovskog i njegova suradnika Platona Lebedeva svjedoči o političkoj motiviranosti procesa i dubokoj ukorijenjenosti problema u ruskom pravosudnom sustavu", ocijenio je HRW. "Ta je presuda udarac za pravnu državu u Rusiji", dodaje ta nevladina organizacija.
Hodorkovskom i Lebedevu, koji su od 2003. u zatvoru zbog pronevjere i pranja novca, tako je kazna produljena sve do 2017., a po prvoj presudi trebali su biti pušteni 2012., u godini kada se u Rusiji trebaju održati predsjednički izbori.
Presuda je izrečena u četvrtak, uoči proslave Nove godine i razdoblja desetodnevnih praznika. Kako u petak nisu izašle gotovo nijedne novine, medijski odjek nove presude najpoznatijem ruskom zatvoreniku bio je minimalan.
Ruski službeni dnevni list Rosijska gazeta izvještava o toj temi na trećoj stranici, zadovoljivši se kratkim iznošenjem činjenica u napisu s oko 350 riječi. Popularni časopis Tvoj Denj objavio je fotografiju sa suđenja, uz još kraći tekst.
Hodorkovski je 1990-ih preuzeo nadzor nad Jukosom u nejasnim okolnostima i postao najbogatiji čovjek u Rusiji. No početkom 2000-ih počeo je zagovarati transparentnost u ruskom poslovnom svijetu koji je bio na glasu kao korumpiran i počeo je financirati oporbu i programe civilnog društva, 'zajahavši za vrat' tadašnjem predsjedniku Vladimiru Putinu.
Nevladine organizacije i promatrači ocjenjuju da je ruski predsjednik pokrenuo sudbeni progon protiv ruskog poslovnog čovjeka kako bi ušutkao neugodnog kritičara. Putin se tako nije libio da Hodorkovskog usporedi s mafijašem Al Caponeom i američkim prevarantom Berniejem Madoffom i da ga optuži da je okrvavio ruke. Nakon progona vlasnika, naftna tvrtka je zatvorena, a preuzele su je kompanije u vlasništvu ruske države.