Po dostupnim informacijama, tužbe protiv RS-a podnijeli su sudu u Sarajevu građani toga grada koji su osobno stradali ili građani kojima su stradali članovi njihovih obitelji, a najmanji odštetni zahtjev je 25 tisuća eura.
Odšteta koja se traži svim tim tužbama je oko 450 milijuna eura.
Javni pravobranitelj RS-a Slobodan Radulj izjavio je kako su sve te tužbe stigle u Banju Luku početkom tjedna, a pravobraniteljstvo ima rok od trideset dana da na njih odgovori.
Ako se to ne dogodi, sud u Sarajevu po zakonu može donijeti presudu u korist podnositelja tužbe pa je pravobraniteljstvo RS-a angažiralo sve raspoloživo osoblje da radi na tim predmetima.
Osnova za podnošenje tužbe protiv RS-a bila je presuda Međunarodnoga kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), koji je zbog opsade Sarajeva i stradanja civila osudio generala Vojske Republike Srpske Stanislava Galića, jednog od zapovjednika postrojba koje su godinama terorizirale glavni grad BiH.
Ministar financija RS-a Aleksandar Džombić izjavio je kako će, izgubi li te sporove, RS traženu odštetu moći isplatiti jedino kroz obveznice.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik drži pak kako je u tom slučaju riječ o "orkestriranom političkom pritisku".
"Ovdje se odjedanpt pojavilo 1400 tužitelja, što govori da je riječ o organiziranoj političkoj akciji i napadu na RS", rekao je Dodik novinarima u četvrtak u Istočnom Sarajevu.