"To izvješće znači veliku pobjedu naše zemlje u borbi za istinu i pravdu", rekao je Vekarić. Zahvaljujući pomoći predsjednika Borisa Tadića i zauzimanju i upornosti pravosuđa, došli smo do ove pobjede i vratili nadu obiteljima žrtava otetih i nestalih", dodao je.
Vekarić je također rekao kako očekuje da će to izvješće potaknuti otvaranje mnogih istraga o trgovini ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji, čija su pravosudna tijala godinama ignorirala pozive za rješavanje tog slučaja.
"Večernje novosti" podsjećaju kako je istraga o trgovini ljudskim organima počela pošto je bivša glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte objavila knjigu "Lov, ja i ratni zločini", u kojoj je navela da je više od 300 Srba, Roma i nelojalnih Albanaca oteto na Kosovu i poslije bombardiranja NATO-saveza 1999. prebačeno navodno u logore na sjeveru Albanije, gdje su im vađeni organi.
Srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine, kako se dodaje, provelo je opsežnu istragu i poslalo nekoliko stotina stranica upravo Martyju, s kojim su prošle godine predstavnici tužiteljstva i razgovarali u Švicarskoj.
Njegovi suradnici pokušali su prošle godine ući u zloglasnu "žutu kuću" na sjeveru Albanije, ali im tamošnje stanovništvo to nije dopustilo, navodi se.
Vijeće Europe optužilo je u izvješću o stanju ljudskih prava na Kosovu bivše zapovjednike Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), među kojima i trenutačnog premijera Hashima Thacija, za teška kršenja ljudskih prava, uključujući trgovinu drogom i ljudskim organima, objavio je BBC pozivajući se na nacrt izvješća.
Izvješće o stanju na Kosovu, plod dvogodišnje istrage posebnog izvjestitelja Vijeće Europe Dicka Martyja, službeno bi trebalo biti objavljeno u četvrtak u Strasbourgu.
Kosovska vlada ocijenila je nacrt dokumenta "neutemeljenim i klevetničkim" te je najavila da će protiv "klevetnika" pokrenuti pravne i političke mjere.