Kako prenosi dnevnik "Blic", Tadić je osobno, nakon dužeg vaganja između nekoliko kandidata, izabrao Stefanovića, a neimenovani izvori bliski predsjedničkom kabinetu tom su listu izjavili da je Tadić "u posljednjem krugu" birao između Stefanovića i bivšeg načelnika Glavnog stožera Vojske Srbije Zdravka Ponoša.
Ponoš je, kako se navodi, "otpao" jer je bliži ministru vanjskih poslova Vuku Jeremiću nego predsjedniku Tadiću.
Stefanović je odbio za "Blic" potvrditi i prokomentirati vijest o njegovu imenovanju, što je, ocjenjuje list, i razumljivo s obzirom na to da je u pitanju odluka vlade s oznakom "strogo povjerljivo".
Dnevni list "Politika" prenosi kako je strategija za pregovore s Prištinom pod oznakom "povjerljivo" prihvaćena na jednoj od prošlih sjednica vlade, da je njezin sadržaj poznat samo ministrima, te da je Jeremić objasnio kako ona obuhvaća sva sporna pitanja i da je u skladu sa srbijanskom državnom politikom. Taj dnevnik u diplomatskim krugovima doznaje da će pregovore s Prištinom voditi političar koji nije ni ministar ni državni tajnik, ali je osoba koja ima izravnu vezu s državnim čelnicima. Po izvorima "Politike", na čelu tima bit će Borko Stefanović, a njegov zamjenik Vlada Jovičić, savjetnik srbijanskog ministra za Kosovo, što, dodaje taj list, u ponedjeljak nije bilo moguće potvrditi u mjerodavnim ministarstvima.
"Danas" navodi kako će Stefanović, odlukom vlade, koordinirati timove stručnjaka koji bi s predstavnicima kosovskih institucija trebali razgovarati o rješavanju većeg broja takozvanih praktičnih pitanja koja opterećuju odnose Beograda i Prištine i odnose se na poboljšanje života kosovskih Srba i suradnju u regiji. Stefanović će, kako prenosi taj dnevnik, biti jedini vladin viši dužnosnik uključen u pregovore, a svaki će se tim sastojati od stručnjaka za određeno područje (nestale osobe, telekomunikacije, energetika, trgovina...) i među njima neće biti političkih osoba.
Razgovori dviju strana najverojatnije će, piše "Danas", početi u veljači 2011., pošto se konstituiraju kosovske političke institucije u skladu s rezultatima izvanrednih parlamentarnih izbora, najavljenih za 12. prosinca.
Obnašatelj dužnosti predsjednika Kosova i predsjednik parlamenta Jakup Krasniqi objavio je 2. studenoga kako je raspustio Skupštinu Kosova i za 12. prosinca najavio izvanredne izbore. Odluka je slijedila pošto je Skupština izglasovala nepovjerenje vladi premijera Hashima Thacija.
Opća skupština UN-a 9. rujna jednoglasno je prihvatila Rezoluciju o Kosovu, čiji je prijedlog Srbija uskladila s Europskom unijom, kojom se otvara put za pregovore Beograda i Prištine o unaprjeđenju međusobnih odnosa.