FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Transparency International: 57 posto Hrvata misli da korupcija raste

Autor: vmrs
ZAGREB, 9. prosinca 2010. (Hina) - Korupcija je, po mišljenju 57 posto građana Hrvatske, u zadnje tri godine narasla, a pravosuđe je najkorumpiraniji sektor, kaže se u izvješću Transparency Internationala objavljenom u četvrtak, na dan borbe protiv korupcije.

Rezultati Globalnoga korupcijskog barometra za 2010. pokazuju a je pravosuđe u Hrvatskoj dobilo ocjenu 4,1 što znači da je veoma korumpirano, jer ocjene idu od 1 (nema korupcije) do 5 (potpuna korumpiranost).

Borba protiv korupcije borba je za ljudska prava koja im korupcija uskraćuje, od zapošljavanja do zdravlja, rekao je u svojem govoru na predstavljanju Globalnoga korupcijskog barometra hrvatski predsjednik Ivo Josipović.

Po njegovu mišljenju, hrvatska je anomalija što je korupcija locirana u pravosuđu, a u drugim se zemljama korumpiranima većinom doživljavaju političke stranke. Anomalija je što su korumpirani "oni koji bi morali biti na braniku borbe protiv korupcije", rekao je i dodao kako on ne vjeruje da je pravosuđe baš toliko korumpirano, ali priznao je da možda i griješi. No, rekao je, on smatra da je velika većina osoba u pravosuđu poštena.

Kao drugu hrvatsku anomaliju Josipović je uočio činjenicu da se korupcija percipira raširenom pojavom, a samo je pet posto ispitanika priznalo da je u korupciji sudjelovalo.

To može značiti da korupcije zapravo i nema toliko, ali i da se mala, svakodnevna korupcija i ne percipira kao zlo.

Po Josipovićevim riječima, korupcija i organizirani kriminal dvije su strane istog novčića. No hrvatska je specifičnost što kod nas organizirani kriminal nije toliko nasilan. Ali on je povezan s visokim strukturama vlasti, rekao je hrvatski predsjednik.

Željko Jovanović, predsjednik nacionalnog vijeća za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije naglasio je kako je dobro upravljanje presudno za slobodu građana. Zbog neznanja, nesposobnosti i korumpiranosti uprave veliki dio građana Hrvatske nije slobodan, rekao je.

Trećina od oko tisuću ispitanika u Hrvatskoj misli kako je u zadnjih godinu dana korupcija ostala ista, a samo 10 posto misli da se smanjila.

Globalni korupcijski barometar za 2010. pokazuje da su u svijetu kao najkorumpiranije ocijenjene političke stranke, a najmanje je korumpirana vojska. U istraživanju je sudjelovalo više od 90 tisuća ispitanika iz 86 zemalja, a u Hrvatskoj je agencija Puls ispitala tisuću ljudi. I prije godinu dana barometar je pokazao da građani Hrvatske najkorumpiranijim drže pravosuđe, ali tada je ocjena bila još gora, 4,4. Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković u svojem je govoru naglasio kako je to bolan podatak, ali treba uočiti kako je korupcija u 2010. manja nego u godini prije.

U Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Turskoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i Rusiji lani je od 20 do gotovo 30 posto građana zatražen mito. Na Balkanu je najkorumpiranija Makedonija. Bugarska, Grčka i Srbija u skupini su "od šest do 19,9 posto", što znači da je od šest od gotovo dvadeset posto stanovnika bilo u situaciji da netko od njih traži mito.

Najkorumpiranije su zemlje Afganistan, Nigerija, Irak, Indija, Kina, Rusija i veći dio Bliskoga istoka, kaže se u izvještaju Transparency Internationala.

(Hina) xvm ynab

An unhandled error has occurred. Reload 🗙