FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U Hrvatskoj s HIV-om normalno živi više od 670 građana

Autor: mvra
ZAGREB, 1. prosinca 2010. (Hina) - U Hrvatskoj s HIV-om normalno živi i radi više od 670 građana, u proteklih 25 godina registrirano je 846 osoba s HIV infekcijom, a kod njih 319 razvio se AIDS, dok ih je, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, od te bolesti umrlo 176, rečeno je danas u Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u povodu Svjetskog dana AIDS-a.

Taj dan obilježava se s ciljem podizanja javne svijesti, boljeg razumijevanja te bolesti kao i destigmatizacije i mobilizacije sredstava za borbu protiv HIV/AIDS infekcije.

U borbi protiv te bolesti najvažnija je prevencija koja spriječava bolest i trošenje novca na liječenje, rekao je Antun Beus, ravnatelj Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević". AIDS je jedna od tisuću zaraznih bolesti ali se, kazao je, u njegovoj bolnici na njezino liječenje troši trećina novca za lijekove.

Uspješna terapija omugućava da ljudi s HIV-om dožive zasluženu starost, za razliku od ranije kad su oboljeli umirali u roku od osam mjeseci.

Voditelj referentnog centra za HIV/AIDS Josip Begovac rekao je da je liječenje u Hrvatskoj besplatno i da se trenutno koristi 18 antiretrovirusnih pripravaka, a u EU njih 26.

Ravnatelj Uprave za medicinske poslove Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Vibor Delić rekao je da je 2002. u borbu protiv AIDS-a uloženo 20 milijuna kuna, a lani preko 50 milijuna kuna.

U Hrvatskoj se godišnje otkrije više od 50 osoba s HIV infekcijom, rekla je voditeljica Službe za epdemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ira Gjanero-Margan.

Hrvatska je s 12 novootkrivenih osoba s HIV infekcijom na milijun stanovnika i dalje zemlja niskog rizika, kazala je Gjanero-Margan, dodavši da je pobol AIDS-a u stagnaciji, pri čemu je smrtnost u laganom padu.

Među oboljelima je čak 87 posto muškaraca. AIDS se i dalje najčešće prenosi spolnim odnosom među muškarcima. Rizik povećavaju i veliki broj spolnih partnera, seksualni odnosi s nepoznatim osobama i onima koji kupuju i prodaju seksualne usluge. Stalni partneri osoba s povećanim rizikom i sami imaju veću vjerojatnost oboljenja, a ovisnici o drogama čine 7,6 posto inficiranih i oboljelih. U toj skupini rizik od infekcije godinama iznosi oko jedan posto.

U zdravstvenim ustanovama rizik infekcije je zanemariv, dok je od 1985. 11-ero djece HIV dobilo od svojih zaraženih majki. Taj malen rizik smanjen je s mogućnošću primjene preventivne terapije pozitivnih trudnica.

Gjanero-Margan upozorava da se situacija s HIV-om i AIDS-om može pogoršati ako se ne bi provodile sve mjere Nacionalnog programa zašto je nužna podrška čitave zajednice i politike.

Ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović naveo je u poruci u povodu Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a da se danas može reći da je HIV infekcija oboljenje s kojim je moguće živjeti zahvaljujući interdisciplinarnom napretku medicine, razvoju novih lijekova i društvenom pristupu oboljelima. On je ohrabrujućima nazvao podatke UNAIDS-a koji govore o padu novooboljelih nakon više od 25 godina.

"Poštujući i štiteći sebe i druge možemo zaustaviti širenje HIV virusa te zaustaviti predrasude o 'HIV infekciji'", poručio je ministar.

(Hina) xmvr yso

An unhandled error has occurred. Reload 🗙