"Mjere koje, pred snažnim međunarodnim pritiskom, provodi Izrael kako bi 'ublažio' nezakonitu blokadu Gaze malo su promijenile sudbinu civilnog stanovništva", ističe 21 organizacija u tom izvješću pod nazivom "Uništena nada - produljenje blokade Gaze".
"Međunarodna zajednica je popustila pritisak na Izrael, ali je premalo učinjeno kako bi se uspješno ublažila ograničenja nametnuta 1,5 milijunu Palestinaca u njihovu svakodnevnom životu", kažu te organizacije, među kojima su Amnesty International, Oxfam, Međunarodna federacija za ljudska prava (FIDH) i Norwegian Refugee Council.
"Izrael je obećao da će povećati i ubrzati uvoz građevnog materijala nužnog za projekte UN-a i za druge međunarodne projekte za škole, medicinske centre, kuće i postrojenja za pročišćavanje vode", ističu nevladine organizacije, smjerajući na odluke koje je Izrael donio pod jakim međunarodnim pritiskom nakon krvava napada 31. svibnja na humanitarni pomorski konvoj koji je pokušao ući u Gazu.
Blokada Gaze uvedena u lipnju 2006. nakon otmice izraelskog vojnika, znatno je pojačana nakon lipnja 2007., kada su nadzor nad tim područjem preuzeli islamisti iz Hamasa.
Poziv je upućen u času kada je izraelski vojni dužnosnik rekao u četvrtak za agenciju France Presse da "Izrael razmišlja da iduće godine dopusti izvoz iz Gaze, uz uvjet da "proizvodi ne budu prijetnja za sigurnost" i da robu pregleda Palestinska samouprava Mahmuda Abasa.
Više od 180 raketa i granata ispaljeno je iz Gaze na Izrael od početka godine, po podatcima izraelske vojske.