"Naše istraživanje pokazuje da nasilje u obitelji pogađa čak svaku treću obitelj u Hrvatskoj, kao i to da 40 posto hrvatskih građana poznaje najmanje jednu žrtvu nasilja u obitelji", rekla je koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Louisa Vinton na okruglom stolu "Obiteljsko nasilje u RH: Međunarodna iskustva i nove inicijative u Hrvatskoj".
Konkretna inicijativa UN-a odnosi se na poticanje međuinstitucionalne koordinacije kako bi se nasilje prepoznalo, stručnu ekonomsku studiju o troškovima nasilja u obitelji, ali i redefiniranje konzervativnih pitanja muškosti, rekla je Vinton.
Ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić je naglasio da njegovo Ministarstvo dovršava novu Nacionalnu strategiju zaštite od nasilja u obitelji za razdoblje od 2011. do 2016. godine. Državni tajnik tog ministarstva Stjepan Adanić je izvijestio da je više od 2,5 milijuna kuna dodijeljeno ove godine za 10 skloništa i savjetovališta za žene i žrtve obiteljskog nasilja u devet hrvatskih županija.
Primjere iz Australije i Španjolske iznijeli su na skupu i veleposlanici tih dviju zemalja.
"Ključni element smanjenja nasilja nad ženama jest uključivanje muškaraca u promicanje nenasilnih stavova", istaknula je australska veleposlanica u Hrvatskoj Beverly Mercer.
Španjolski veleposlanik Manuel Salazar rekao je da je ta zemlja osnovala nacionalni opservatorij za bilježenje nasilja nad ženama koji sustavno prati problem nasilja i daje uvide u napredak u spriječavanju obiteljskog nasilja. Također je naglasio važnost obrazovanja koje "bi trebalo doprinijeti prevladavanju ograničenja uloga stereotipa te pomoći u izgradnji odnosa među spolovima, koji se temelje na međusobnom poštovanju i suodgovornosti".
Govoreći o procjeni ekonomskih i socijalnih troškova nasilja u obitelji, Dean Ajduković iz Društva za psihološku pomoć, rekao je da su takva istraživanja u drugim zemljama pokazala kako utjecaj troškova nasilja u obitelji godišnje iznose i do 2 posto BDP-a , koji, ako se primjene na Hrvatsku, iznose čak 900 milijuna eura godišnje.
Svijest o troškovima je snažan poticaj na djelovanje, kako građana tako i donositelja javnih politika, rekao je Ajduković.
Nikša Jelačić iz Ureda glavnog ravnatelja policije poručio je kako "obiteljsko nasilje treba izići iz četiri zida, jer ono nije samo nečiji privatni problem, već i problem društva u cjelini". Po njegovim riječima, lani je bilo prijavljeno oko 16.500 slučajeva obiteljskog nasilja, a ta je brojka, kako je kazao, konstantna već zadnjih nekoliko godina.
Jelačić je podsjetio i kako su, tijekom listopada, Ministarstvo unutarnjih poslova i UN u Hrvatskoj pokrenuli zajedničku akciju "Živi život bez nasilja", koja je imala za cilj podići svijest građana o spriječavanju nasilja u obitelji, s posebnim naglaskom na nasilje nad ženama.