Naglasio je kako se Hrvatska može pohvaliti s čak 10 upisanih fenomena nematerijalne kulturne baštine na UNESCO-ovoj listi, po čemu je na prvom mjestu među europskim zemljama.
Govoreći o nedavnoj odluci UNESCO-ova Odbora za nematerijalnu kulturnu baštinu svijeta o uvrštenju Sinjske alke, umijeća izradbe licitara i glazbenog izričaja ojkanja na UNESC-ovu listu, ministar kulture Biškupić obećao je pomoć u održavanju upisanih običaja i događanja.
Najavio je kako se teži i upisu sokolarstva te mediteranske kuhinje, zajedno sa susjednim zemljama, na tu UNECO-ovu listu.
Još jedan od budućih prijedloga za upis moglo bi biti i "Nijemo kolo", no o tome će odlučiti nadležno vijeće, rekao je Biškupić.
Ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja Goranka Horjan zauzela se za suradnju muzealaca i tradicijskih obrta kako bi se osigurao ekonomski kontinuitet za tradicijske obrte koji bi na taj način mogli opstati.
Glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO i načelnica Odjela za UNESCO Rut Carek govorila je o zasjedanju UNESCO-ova odbora za nematerijalnu kulturnu baštinu svijeta u Nairobiju, održanu prije 10-ak dana, napomenuvši kako su sve 24 članice prepoznale vrijednost tradicijske baštine i jednoglasno donijele odluku o upisu hrvatskih fenomena na listu.
To je velik uspjeh hrvatske kulture, struke, lokalnih nositelja i Ministarstva kulture, zaključila je.
Zadovoljstvo upisom na listu izrazili su nazočni licitari, pjevači ojkalica te predsjednik Viteškog alkarskog društva Stipe Jukić, koji je rekao kako je to ostvarenje "sna Cetinjana i Sinjana da Alka bude prepoznata kulturna točka na zemljovidu Europe i svijeta".