Južnokorejska vojska odgovorila je na topničku vatru, a odmah je u Seulu izdana naredba o uvođenju najvišeg stupnja pripravnosti. Vojni zrakoplovi su poslani u područje u kojem se dogodio incident, potvrdilo je ministarstvo obrane u Seulu.
Najnoviji sukob na Korejskom poluotoku izazvao je mnogobrojne zabrinutosti i osude diljem svijeta, ali to je tek najnoviji u nizu incidenata.
Donosimo kronologiju napetosti i većih sukoba između dviju Koreja.
- 21. siječnja 1968.: Sjevernokorejski komandosi u Seulu pokušali ubiti južnokorejskog predsjednika Parka Chung-Heea.
- 15. kolovoza 1974.: U atentatu na predsjednika Parka tijekom govora njegova supruga je ubijena.
- 9. listopada 1983.: Četiri južnokorejska ministra ubijena su u atentatu bombom na predsjednika Chun Doo-Hwana, tijekom službenog posjeta Mianmaru. Atentat je pripisan Sjevernoj Koreji.
- 29. studenoga 1987.: Atentat na Boeing korejske zračne kompanije Korean Airlines, u kojem je poginulo 115 osoba. Atentat je pripisan agentima Sjeverne Koreje.
- 18. rujna 1996.: Prvi sukob na moru nakon rata zbog sporne morske granice na Žutom moru. Sjevernokorejski brod s dvadeset članova posade je potopljen.
- 29. lipnja 2002.: Novi sukob na moru. Južnokorejski brod je potopljen, a šest mornara ubijeno. U sukobu je ubijeno i oko 13 državljana Sjeverne Koreje.
- 10. studenoga 2009.: razmjena vatre između južnokorejske mornarice i broda pod zastavom Sjeverne Koreje.
2010. godina
______________
- 27. siječnja: Razmjena vatre između vojske Sjeverne i Južne Koreje u spornoj zoni na Žutom moru. Nitko nije ozlijeđen.
- 26. ožujka: Južnokorejski brod "Cheonan" potonuo nakon eksplozije koja ga je prepolovila. Ukupno 46 mornara je poginulo.
- 20. svibnja: Međunarodno istražno povjerenstvo zaključilo je da je torpedo ispaljen sa sjevenokorejske podmornice potopio brod "Cheonan". Seul je nakon toga prekinuo pregovore započete prije dvije godine.
- 29. listopada: Sjevernokorejski vojnici pucali su u smjeru Južne Koreje.
- 23. studenoga: Sjeverna Koreja ispalila je topničke granate na južnokorejski otok Yeonpyeong, u Žutom moru. U napadu su poginule najmanje dvije osobe, a 18 ih je ranjeno.