FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Od prosinca pokusni rad hrvatskog sustava za nadzor pomorskog prometa na Jadranu

Autor: pgas
SPLIT, 29. listopada 2010. (Hina) - Hrvatski radarski sustav za nadzor pomorskog prometa na Jadranu od Otranta do Trsta bit će pušten u pokusni rad za mjesec dana, a trenutačno se obavljaju završne provjere tog sustava, najavio je danas u Splitu državni tajnik za more Mario Babić.

Sudjelujući na međunarodnome znanstvenom skupu "Jadransko more na putu u Europsku uniju" u Spliti državni tajnik Babić objasnio je da će pokusni rad tog sustava početi 6. prosinca ove godine, na blagdan Sv. Nikole, zaštitnika pomoraca.

Hrvatski sustav za nadzor pomorskog prometa s osam milijuna eura financirala je Europska unija, a radnici su osposobljavani u Finskoj i Švedskoj, dodao je.

Središte tog sustava bit će u Rijeci i iz njega će se nadzirati područje ZERP-a, a u Splitu i Dubrovniku bit će smješteni podcentri iz kojih će se nadzirati pomorske luke duž cijele obale Jadrana. "Naši će radari pratiti i nadzirati sve brodove, te ćemo znati kamo se oni kreću i što prevoze", rekao je Babić.

Istaknuo je da će taj sustav imati satelitske snimke Jadranskog mora s mogućnošću otkrivanja onečišćenja.

Napomenuo je kako je, nakon nedavne ekološke katastrofe u Meksičkome zaljevu, Hrvatska "obavila preventivne pripreme za sprječavanje i širenje mogućeg onečišćenja Jadranskog mora prije nego što stigne pomoć drugih zemalja", koja bi, dogodi li se takvo onečišćenje, bila potrebna i Hrvatskoj.

Osvrčući se na proturječna mišljenja u Hrvatskoj u vezi s projektom Družba Adria, Babić je kazao kako tankeri koji plove Jadranom "70 posto vremena i prostora prolaze kroz naše teritorijalno more i gospodarski pojas", a samo 10 posto tereta završi u jadranskim lukama". "To znači da nam je rizik od prometovanja brodova Jadranskim morem puno veći od ostvarenog benefita", dodao je.

Po njegovim riječima, ulaskom u Europsku uniju Hrvatska će postati dio najveće pomorske sile u svijetu.

Državni tajnik za ribarstvo Tonči Božanić rekao je kako u Jadranskome moru ima više vrsta riba koje su "komercijalno važne" te da je dosad uspostavljena stalna zaštita 30 posto hrvatskog dijela Jadranskoga mora od krivolova koćarenjem, a još se 20 posto povremeno štiti.

"Ulaskom u EU bit će više potpore ribarstvu, ali će se ta potpora distribuirati na drugačiji način nego dosad jer će se poticajna sredstva usmjeravati na konkretne projekte", istaknuo je Božanić.

Napomenuo je kako Hrvatska bez većih teškoća privodi kraju pregovore s EU-om u vezi s ribarstvom. "Neka pitanja u vezi s ribarstvom još su neriješena, a od nekih malih dijelova ćemo morati odustati", rekao je Božanić.

(Hina) xpgas ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙