Razvoj poslovanja tvrtki može biti ugrožen dugotrajnim i neučinkovitim postupcima rješavanja sporova, kazao je Vandoren te istaknuo da je pristup slobodnom tržištu jednako važan kao i pristup pravosuđu i pravdi.
Na konferenciji "Alternativno rješavanje sporova-mogućnost suradnje pravosuđa i gospodarstva", koju je organizirala Hrvatska obrtnička komora (HOK), napomenuo je da u okviru 23. pregovaračkog poglavlja o pravosuđu Europska unija potiče Hrvatsku na unapređenje upravo alternativnog rješavanja sporova kako bi sudstvo postalo učinkovitije.
Predsjednik Suda časti i Centra za mirenje pri HOK-u Josip Kos istaknuo da Hrvatska ima 600 verificiranih miritelja, centre za mirenje i odgovarajuće propise ali da se usprkos tome mirenja pretežno obavljaju na sudovima.
"Treba razvijati praksu da sudovi upućuju stranke na mirenje kako bi se smanjila njihova opterećenost, te upoznati stranke s prednostima mirenja, kao i povećati svijest da je mirenje najciviliziraniji i najjednostavniji način rješavanja sporova“, kazao je Kos.
Predsjednik HOK-a Mato Topić pozvao je gospodarstvenike, suce, odvjetnike te predstavnike vlasti na nastavak suradnje na razvoju alternativnog rješavanja sporova kako bi se postigla puna iskoristivost kapaciteta u cilju rasterećenja pravosuđa i olakšavanja poslovanja obrtnicima i poduzetnicima.
Na konferenciji su iskustva svojih zemalja u medijaciji iznijeli stručnjaci iz Italije, Nizozemske, Slovenije i Velike Britanije.
Međunarodna konferencija organizirana je u okviru obilježavanja Europskog dana pravosuđa s ciljem predstavljanja iskustava drugih europskih zemalja u razvijanju medijacije, upoznavanja javnost s radom HOK-a na području alternativnog rješavanja sporova, podizanja svijesti o tome i poticanja razvoja kapaciteta za alternativno rješavanje sporova u Hrvatskoj.