Dodavši da su osigurani uvjeti za maksimalnu protočnost i prihvat turista u svim lukama te na svim cestama Karamarko je istaknuo da je sve to pridonijelo osjećaju sigurnosti kod turista što je bio i cilj svih zajedničkih napora.
Tome je pridonio i MUP-ov projekt "Sigurna turistička sezona" u sklopu kojeg je i temeljem međunarodne suradnje u Hrvatskoj ove sezone bilo 60 stranih policajaca iz sedam europskih država, dok bi se iduće to proširilo na još tri zemlje.
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, odgovarajući na pitanje o cijenama koncesije za turističko zemljište slijedom novog zakona, kazao je da će se to urediti uredbama čija je izrada pri kraju.
O svemu će biti konzultiran i sektor, prijedlog je da jedan dio cijene te koncesije bude fiksan, a drugi varijabilan, rekao je dodavši da nije cilj dodatno opteretiti sektor i učiniti ga nekonkurentnim nego konačno urediti taj problem.
S tim se složio i ministar turizma Damir Bajs istaknuvši da će se koncesije davati na 50 godina i da će oni koji ju dobiju imati prvi pravo na produljenje, pri čemu je podsjetio da će dio novca od koncesija biti upotrebljen za razvoj turizma putem posebnog fonda koji će se osnovati.
Predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske (STUH) Eduard Andrić pozvao je ministra Bajsa da se hitno sastanu u vezi problematike primjene zakona o radu u sektoru, o plaćama, sve slabijem i nedostatnom stručnom kadru te drugim pitanjima.
Dosta je pitanja bilo i o porezima koji su, kako su kazali turistički djelatnici, za turizam u Hrvatskoj previsoki, ali i o 'sivoj zoni' iznajmljivanja privatnog smještaja, u sklopu koje se po riječima Ane Popović iz Udruge iznajmljivača s otoka Hvara ostvaruje oko 50 posto neprijavljenih noćenja.
To je zato jer ne žele ulaziti u sustav PDV-a čija je gornja granica 85 tisuća kuna, na što je državni tajnik i ravnatelj Porezne uprave Ministarstva financija Ivica Mladineo kazao kako se razmišlja o tome da se ta granica digne na 250 tisuća kuna.