"Kod ovjere potpisa bilježnik je odgovoran utvrditi identitet osobe koja je podnijela privatnu ispravu na kojoj se ovjerava potpis, a nije ovlašten ulaziti u sadržaj isprave jer to Zakon o javnom bilježništvu izričito propisuje", kazao je Maleković u telefonskom razgovoru upitan da pojasni što se sve može ovjeriti kod javnog bilježnika.
Bilježnik odgovara za potpis, a potpisnik izjave odgovora za njen sadržaj u slučaju da ga netko tuži. Za sadržaj uvijek odgovara osoba koja je podnijela ispravu na ovjeru i bilježnik ne može ulaziti u sadržaje neke izjave, dodaje Maleković.
Bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec, naime, u petak je, nakon što je na zagrebačkom Županijskom sudu pod predsjedanjem suca Ivana Turudića nepravomoćno osuđen na godinu i tri mjeseca zatvora jer je vukovarskom odvjetniku Petru Miletiću isplatio pola milijuna kuna za nepotrebnu stručnu studiju, medijima poslao izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika u kojoj navodi susrete s dužnosnicima HDZ-a nakon što je izašao iz zatvora u Remetincu 22. srpnja 2010.
Polančec u toj izjavi, uz ostalo, tvrdi kako mu je potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks rekao kaznu na koju će biti osuđen prije nego je ona izrečena te da je tražio od njega da tereti bivšeg premijera Ivu Sanadera.
Sudac Turudić HTV-u je u petak, upitan bi li Polančecova ovjerena izjava, da je s njom pred sud došao prije donošenja presude, utjecala na samu presudu, kazao kako ne bi utjecala.
"Aposlutno ne bi utjecala. Naprosto, to nema nikakvu postupovnu, nikakvu dokaznu snagu. Polančec je samo ovjerio izjavu kod bilježnika, ovjerio je da je tu izjavu dao on. On nije ovjeravao sadržaj izjave, niti bilježnik ima što ovjeravati sadržaj izjave", rekao je Turudić.