Kinesko gospodarstvo trebalo bi do 2015. porasti za otprilike 50 posto, na 7.500 milijardi dolara, čime bi nadjačalo Japan i primaklo se bliže najvećem svjetskom gospodarstvu Sjedinjenim Državama, navodi se u izvješću.
Pritom je fokus četverodnevnog sastanka Centralnog komiteta koji bi trebao završiti tijekom dana i iznjedriti plan o dugoročnom razvoju usmjeren na domaće neravnoteže koje bi mogle kočiti takav uzlet.
Zhang Ping, čelnik Povjerenstva za nacionalni razvoj i reforme koje kreira gospodarsku politiku, istaknuo je da je za prevladavanje takvih ograničenja ključno povećati potrošnju kućanstava kroz pojačani sustav socijalne skrbi, jeftinije stanovanje i reformu cijena resursa.
„Povećanje domaće potražnje glavna je odrednica dugoročne strategije gospodarskog i društvenog razvoja naše zemlje“, kazao je Zhang za novine Komunističke partije, The Study Times.
„Fokus sljedeće faze rada na gospodarstvu mora biti rješavanje uloge domaće potražnje, poglavito osobne potrošnje, u generiranju gospodarskog rasta“, kazao je za list u izdanju Central Party Schoola.
Na sastanku o novom petogodišnjem planu razvoja, s početkom 2011., kineski predsjednik Hu Jintao istaknuo je da se njime mora promovirati sudjelovanje širih slojeva društva u rastu i smanjivanje jaza u dohocima između gradskih i ruralnih područja, kao i povećanje domaće potrošnje.
Studija kineskih ekonomista koju je sponzorirala banka Credit Suiesse pokazala je da je prosječan dohodak po stanovniku u kategoriji najbogatijih 10 posto stanovništva čak 65 puta veći od dohotka 10 posto najsiromašnijih. Po službenim procjenama vlade taj je omjer 23 prema jedan.
Zhang je ustvrdio da su promjene nužne kako bi se zajamčilo da rast uključi daljnju fleksibilnost cijena, veću socijalnu potrošnju radi poticanja stanovništva na veću potrošnju, te niže troškove stanovanja.
Prioritet vlade mora i dalje biti poboljšanje standarda građana daljnjim izdvajanjem dodatnih državnih sredstava za ta područja, istaknuo je Zhang.
„U reformi cijena, fokus će biti na aktivnom i stabilnom unapređenju reformi cijena resursa i sirovina“, istaknuo je on, napominjući da će promjene obuhvatiti naftu, vodu, prirodni plin i električnu energiju.
Parlament će formalno poduprijeti petogodišnji plan početkom iduće godine.